banner39

Kiev'de Bağımsızlık Meydanı'nda çatışma

Kiev'deki Bağımsızlık Meydanı'nda, savunma güçleri ile "Ukrayna Vatanseverleri" üyeleri arasında çatışma çıktı

Avrupa 30.04.2014, 08:03 30.04.2014, 08:03
Kiev'de Bağımsızlık Meydanı'nda çatışma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de, Bağımsızlık Meydanı'ndaki savunma güçlerini birleştiren "Samooborona" ile “Ukrayna Vatanseverleri” ve Sosyal-Ulusal Asamble örgütlerinin üyeleri arasında çatışma çıktı.

Geç saatlerde meydan savunma güçlerinin, Bağımsızlık Meydanı'ndaki protesto gösterilerinde hayatını kaybedenlerin anısına meşalelerle yürümek isteyen 200'e yakın maskeli gencin meydandan geçmesine izin vermemesi üzerine taraflar arasında çatışma meydana geldi.

Taraflar, ellerindeki sopa ve patlayıcı maddelerle birbirlerine saldırdı. Çatışmada, birkaç kişinin yaralandığı bildirildi. Daha sonra taraflar arasında uzlaşma sağlandı. Bunun ardından, geçen aylarda Bağımsızlık Meydanı'ndaki protesto eylemleri sırasında ölenlerin anısına meşalelerle yürümek isteyen gençlerin, maskelerini çıkartarak meydandan geçmelerine izin verildi.

Bu arada, bazı basın organları da meydan savunma güçleri tarafından durdurulan maskeli gençlerin, Ukrayna parlamento ve Bakanlar Kurulu'na doğru yürüyerek, ülkenin doğusundaki terörle mücadele operasyonunun artırılmasını talep etmek istediğini yazdı.

Ukrayna Güvenlik ve Savunma Kurulu Sekreter Yardımcısı Viktoria Syumar, bir sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada, söz konusu çatışmayı “Rusya güvenlik birimlerinin siparişi” olarak nitelendirerek, "9 Mayıs (Zafer Bayramı) öncesi, Kiev'de neofaşizmin gösterisinin en iyi örneği. Meydan savunma güçleri tarafından durduruldu. Ancak, bu sadece bir başlangıç" ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?