banner39

Kiev'de gerilim giderek büyüyor: 13 ölü

Kiev'de yeniden şiddetlenen olaylar sırasında göstericilerle polis çatıştı, şu ana kadar en az 13 ölü var. Göstericiler Sağlık Bakanlığı binasını ele geçirdi, bakan arka kapıdan binayı terk etti. Polis eylemlerin bitmesi için verdiği sürenin ardından müdahaleye başladı.

Avrupa 18.02.2014, 15:16 19.02.2014, 00:40
Kiev'de gerilim giderek büyüyor: 13 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de bu sabah parlamentoya doğru yürüyüşe geçen göstericilerle polis arasında çıkan çatışmalarda çok sayıda polis ve gösterici yaralandı, bazı polisler rehin alındı. Olaylarda şu ana kadar 13 kişinin öldüğü bildiriliyor.

Erken saatlerde parlamentoya doğru yürüyüşe geçen göstericiler polis barikatlarına ulaştı. Aynı saatlerde parlamento kürsüsünü işgal eden muhalefet milletvekilleri, 2004 anayasasına geçilmesi için gereken değişikliklerin gündeme alınmasını istedi. 

Parlamento kürsüsündeki işgal sürerken, parlamento binasının çevresi ve bağlantı yollarında polisle göstericiler arasında çatışmalar başladı. İlk olaylar sırasında güvenlik güçlerinin yolu kapatmak için kullandığı iki polis kamyonu göstericiler tarafından ateşe verildi. Parlamento çevresinde şiddetlenen olaylar nedeniyle çok sayıda milletvekili ile meclis çalışanı parlamento binasında kapalı kaldı.

Aynı saatlerde Avrupa Meydanı üzerindeki barikatlarda bulunan lastikler yakıldı. Barikatlardan askeri düzende, ellerinde sopalar bulunan binlerce insan çıkmaya başladı. Olaylar devam ederken yüzleri maskeli bir grup, iktidardaki Bölgeler Partisi'ne ait binaya molotof kokteyli ile saldırdı. Binanın birinci katında yangın çıkarken, görevliler binadan çıkmaya zorlandı. Bu sırada eylemcilerin bir polis memurunu rehin aldıkları görüldü.

Göstericiler, öğle saatlerinde Ordu Evi’ni ele geçirdi ve burayı sağlık merkezine dönüştürdüler. Sokaklarda polisin barikat için yerleştirdiği çok sayıda resmi aracın ateşe verildiği, en az altı emniyet görevlisinin rehin alındığı bildirildi.

Çatışmaların şiddetlendiği sırada açıklama yapan muhalefetteki Udar Partisi lideri Vitaliy Kliçko, Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in parlamento ve devlet başkanlığı için erken seçim kararı almasını istedi. Bu arada, muhalefet 2004 anayasasının yeniden kabulünü öngören değişikliklerin parlamentoya getirilmesi için iktidara öğleden sonraya kadar süre verdi. 

Muhalif göstericiler sokaklardaki yaralıları hastanelere ulaştırmak için sosyal medya üzerinden arabası olanlara çağrı yapıyor.

BAKANLIK BİNASI ELE GEÇİRİLDİ, BAKAN KAÇTI

Bu çağrının yapıldığı sıralarda bir grup gösterici, Sağlık Bakanlığı binasına girdi. Göstericiler binayı ele geçirirken, Sağlık Bakanı arka kapıdan binayı terk etti.

Bu sırada, güvenlik güçlerinin işgal edilen Bölgeler Partisi binasını geri aldığı haberi geldi. Olaylarda çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi. 

Öte yandan, Bölgeler Partisi yanlısı "anti-Meydan" göstericilerinin bulunduğu parlamentonun yanındaki Marinskiy parkına giren göstericiler polisle çatışmaya başladı. Şiddet düzeyinin arttığı olaylarda, polis ses ve gaz bombası ile plastik mermi kullandı. Göstericilerin yanıtı kaldırım taşı, ses bombası ve molotof kokteyli oldu.

SİLAHLANMA ÇAĞRISI

Öğle saatlerinde muhalefetteki Svoboda (Özgürlük) Partisi lider Oleg Tyagnibok, Ukrayna genelinde teyakkuzda olunması için taraftarlarına çağrı yaptı. Bu çağrıdan bir süre sonra da gösterilerde adı sıkça duyulan Praviy Sektör (Sağ Sektör) lideri Dmitro Yaroş, vatandaşlara silahlanarak meydana gelmeleri için çağrıda bulundu.

UDAR Partisi lideri Vitali Kliçko ise parlamentoda gazetecilere yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Yanukoviç'ten erken cumhurbaşkanlığı ve genel seçim ilanı talebinde bulundu. Kliçko, ayrıca, Cumhurbaşkanını Bölgeler Partisi'ne Anayasa reformunu engellememe talimatı vermeye çağırdı. Muhalif lider, Ukrayna'da ateşi ancak erken seçim ilanının düşürebileceğini vurguladı ve "Yanukoviç'i bu erkekçe adımı atmaya çağırıyorum" dedi.

İLK AÇIKLANAN BİLANÇODA ÖLÜ SAYISI BEŞTİ

Akşam saatlerinde 5 göstericinin öldüğü, 7 kişinin durumunun ağır olduğu bildirildi. Göstericilerin kafasından ve kalbinden aldığı kurşun yarası sonucu, acil yardım yapılmaması nedeniyle öldüğü bildirildi.  İçişleri Bakanlığı ise göstericilerin silah kullandığını duyurdu.

Bölgeler Partisi milletvekili Oleg Tsarev ise Kiev'de göstericilerin BP binasına saldırısı sırasında iki partilinin öldüğünü söyledi. Tsarev "Cumhurbaşkanının meydanı zorla dağıtması gerekiyor.  Dünyanın hiç bir yerinde teröristlerle konuşulmaz" dedi.

POLİSTEN GÖSTERİCİLERE MÜHLET

Akşam saatlerinden sonra ise özel yetkili polis gücü Berkut'un Avrupa Meydanı'nı ele geçirdiği, Bağımsızlık Meydanı barikatlarına yaklaştığı bildirildi. Polisin İnstitusk sokağındaki en önemli barikatlardan birisini dağıttığı, göstericilerin meydana doğru sıkıştırıldığı kaydedildi. İçişleri Bakanlığı ve Güvenlik Servisi, muhalif liderlerden kendi taraftarlarını sakinleştirmelerini talep etti. İçişleri Bakanlığı ve Güvenlik Servisinin açıklamasında, "muhalifler çekilmezse, zorla düzen sağlanır" uyarısına yer verildi. Ülkenin iki güvenlik gücü, göstericilere saat 18:00'a kadar süre verdi. Süre dolunca şiddet uygulanacağı bildirildi. Bu arada Kiev'de tüm metro istasyonlarının faaliyeti durduruldu.

SÜRE DOLDU, MÜDAHALE BAŞLADI

İçişleri Bakanı'nın radikal gruplara sokaklardan çekilmeleri için tanıdığı sürenin bitmesinin ardından Bakan Zaharçenko, “Gelişmeler karşısında daha fazla seyirci kalamayız. İki saat içerisinde muhalefetin radikal kanadının sokaklardan çekilmemesi halinde yasalar neyi öngörüyor ise yapılacaktır. İçişleri Bakanlığı personeliyle Güvenlik Servisi kadroları başkentte düzen ve asayişi sağlamak için tam donanımlı operasyon başlatacak” dedi.

Üç muhalefet partisinden en radikal görüşleri savunan Oleg Tyagnibok liderliğindeki “Svoboda” (özgürlük) partisi ise İçişleri Bakanı Zaharçenko’nun ültimatomuna itaat etme niyetinde olmadığını açıkladı.

Gece saatlerinde giderek şiddetlenen müdahalede şu ana kadar 13 kişinin öldüğü,  direnişin kalesi sayılan “Gruşevski” sokağından ise alevlerin ve kara dumanların yükseldiği görülüyor. Olaylarda yüzlerce kişi de yaralandı. Muhalif kaynakların verdiği bilgiye göre yaralılardan 30'unun durumu ağır, bir kişinin ise eli kesilmek zorunda kaldı.

“Vatan “ partisi lideri Arseniy Yeatsenyuk, bugünkü yürüyüşün Maidan hareketinin Yanukoviç yönetimine boyun eğmek niyetinde olmadığını göstermek için düzenlendiğini duyurdu. Yürüyüşün başında yer alan Yatsenyuk’un yanında diğer iki muhalif lider Vitaliy Kliçko ile Oleg Tyagnibok da bulunuyor. 

Birleşik muhalefetin şimdiki ana talebi parlamentonun acilen Ukrayna’da anayasal reformları başlatması. Muhalefet Ukrayna’nın bir an önce parlamenter cumhuriyete dönüştürülmesini istiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?