banner15

Kılıçdaroğlu-Swoboda krizi büyüyor!

Erdoğan'a "katil" benzetmesinde bulunduğu için Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Swoboda'dan beklenmedik tepki çeken Kılıçdaroğlu'na partisi sahip çıktı. Swoboda ise tepkisini bugün de Twitter üzerinden sürdürdü...

Kılıçdaroğlu-Swoboda krizi büyüyor!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Başbakan Erdoğan için "Katil" diyerek onu Esad'a benzetmesinden sonra Avrupa Parlamentosu(AP) Sosyalist Parlamenterler Grup Başkanı Swoboda tarafından terslenmesi konusunda tartışmalar devam ediyor. Swoboda, dünkü tavrını bugün Twitter üzerinden de sürdürdü. Twitter üzerinden açıklamalarına devam eden Swoboda, Erdoğan'a yapılan benzetmenin haksızlık olduğunu bir kez daha yeniledi.

"CHP'DEN DÜZELTME İSTEDİK"

Swoboda, AP'nin resmi sitesine yaptığı açıklamada ise "AP logosu önünde böyle bir benzetmeye izin veremezdik. Kılıçdaroğlu'nun sözlerini öğrendiğimizde partiden açıklama istedik. Sözlerin doğru olduğu anlaşılınca düzeltilmesini istedik; ancak düzeltme yapılmayınca biz de ikinci görüşmeyi yapmak istemedik" dedi.

Başbakan Erdoğan'ı Esad'a benzettiği için Swoboda'dan tepki alan Kılıçdaroğlu'na ise kendi partisi sahip çıkarken, hükümet kanadından "üzüldük" açıklaması geldi.

BAKAN ATALAY: ÜZÜLDÜK, AMA KENDİ ADIMA SEVİNDİM

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kılıçdaroğlu'nun Avrupa'da kendi platformunda aldığı tepkiyi değerlendirirken, "Kendi adıma sevindim ama genel anlamda bakıldığında biraz üzücü" dedi.

Atalay, Kılıçdaroğlu'nun benzer hataları daha önce de İsrail'de yaptığını belirterek, "Biz anlattığımızda anlaşılmıyordu. Avrupa'da da böyle bir tepki gelmesi açıkçası bizi üzdü" diye konuştu.

GÜRSEL TEKİN: UMURUMUZDA DEĞİL

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Swoboda'nın verdiği tepki için "Bizim umurumuzda değil. Avrupa'da üç tane Sosyalist bizim eleştirilerimizi beğenmiş beğenmemiş bizim umurumuzda değil. Kendi ülkemizin ana muhalefet partisi kendi iktidarını istediği gibi eleştiremeyecek mi? Avrupalı milletvekillerine mi soracak" dedi.

NE OLMUŞTU?

AP Sosyalist Grup Başkanı Swoboda ile dün bir araya gelen Kemal Kılıçdaroğlu, ortak basın toplantısında Başbakan Erdoğan için "Reyhanlı'da ölen 51 kişinin katili Erdoğan'dır. Erdoğan'ın Esad'dan hiçbir farkı yok, nöans farkı var" demişti. Kılıçdaroğlu'nun bu sözleri Swoboda'dan beklenmedik bir tepki aldı. Swoboda, Başbakan Erdoğan'ın Esad'la kıyaslanmasına tepki göstererek, "Politikaları eleştirilebilir ancak Erdoğan, halkını katleden Esad'la kıyaslanamaz" demiş ve Kılıçdaroğlu ile yapılması planlanan ikinci toplantısını iptal etmişti.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2013, 15:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Miri, Baku
Miri, Baku - 6 yıl Önce

Qardashlar bu kilicdaroqlu lap chashib. Turkiyene kenarda rusvay edir. Bu CHP liler niye susur???

banner39

banner36

banner37

banner35