banner39

Kilise kıyafet kuralları istedi

Rus ortodoks kilisesi, özellikle kadınların giyimlerine sert eleştiriler getiren ve kamuda kıyafet düzenlemesi isteyen bir kampanya başlattı

Avrupa 19.01.2011, 10:35 19.01.2011, 10:35
Kilise kıyafet kuralları istedi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya'daki Ortodoks kilisesinin önde gelen rahiplerinden biri, özellikle kadınlar için ulusal kıyafet düzenlemesi talebiyle bir kampanya başlattı.

Başrahip Vsevolod Chaplin, erkek ve kadınların kamusal ortamlardaki kıyafetlerinin düzenlenmesi gerektiğini savundu, özellikle kadınların "uygunsuz ortamlarda giyilebilecek" kıyafetlerle sokakta dolaşmasını eleştirdi.

Bir "ulusal kıyafet kodu" isteyen başrahip, "kadınların kamuya açık yerlerde veya iş yerinde istedikleri gibi giyinebileceklerini düşünmeleri yanlış," dedi, "hayat kadını gibi giyiniyorlarsa arkadaşlarının ona bunu söyleme hakkına sahip olmaları gerekir" iddiasında bulundu.

Ortodoks başrahip, "kışkırtıcı kıyafetlerin yalnızlık,çocuklarda psikolojik sorunlar  ve erken boşanmaya" neden olduğunu da savundu. 

Insan hakları aktivistleri ise başrahibin sözlerine ateş püskürdü, Rusya dini kısıtlamaların empoze edilemeyeceği laik bir ülke olduğunu kaydetti.

 

banner53
Yorumlar (0)
17
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?