Kimyasalı Suriye'ye ölçüm aracını Türkiye'ye sattılar!

Suriye'deki kimyasal maddenin neredeyse tamamını temin eden Almanya, şimdi de Türkiye'ye 2 milyon Euro’ya Kimyasal Biyolojik Radyasyon Nükleer (KBRN) keşif aracı sattı

Kimyasalı Suriye'ye ölçüm aracını Türkiye'ye sattılar!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de binlerce insanın ölümüne neden olan kimyasalların hammedesini ihraç eden Almanya; Türkiye'ye de milyon dolarlar karşılığında kimyasalları ölçme aracı sattı.

Suriye’de iki yıldır devam eden iç savaşta kimyasal silahların da kullanılmaya başlanması Türk Silahlı Kuvvetleri’ni alarm durumuna geçirdi.

Genelkurmay, Almanya’dan 2 milyon Euro’ya Kimyasal Biyolojik Radyasyon Nükleer (KBRN) keşif aracı satın aldı. Erken uyarı görevi yapacak araçta acil tıbbi müdahale imkânı da bulunuyor.

Suriye diktatörü Beşşar Esed’den gelmesi muhtemel kimyasal saldırı tehditlerine karşı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tedbir almaya devam ediyor. Bu kapsamda, sınır hattında kimyasal ölçümleri yapmak için Almanya’dan Kimyasal Biyolojik Radyasyon Nükleer (KBRN) keşif aracı satın alındı. Söz konusu araç için yaklaşık 2 milyon Euro para ödendi. KBRN aracındaki sistem, 3 kilometre mesafeden kimyasal tehdidi algılayabiliyor. Araçta, ağızdan köpük akması, yüksek ateş ve kusma gibi üzerinde kimyasal bulgu rastlanan hastalara ilk müdahale de yapılabiliyor. Araç, muharebe sahasının derinliğini artıran ve KBRN tehdidini tespit-teşhis etme, numune alma, kısmi analiz etme ve erken uyarı sağlamada kullanılıyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2013, 11:12
banner53
YORUM EKLE

banner39