Kinder çikolatalarından ırkçı partiye kötü sürpriz

Alman ırkçı islam karşıtı Pegida hareketinin Kinder çikolatalarında alman asıllı olmayan çocuk fotoğrafı kullanılmasını yanlış anlayınca Kinder'den tepki gecikmedi

Kinder çikolatalarından ırkçı partiye kötü sürpriz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya'da İslam karşıtı, aşırı sağcı Pegida hareketi, Kinder çikolatalarında beyaz olmayan çocukların resimlerinin kullanılmasına tepki gösterdi.

Fotoğrafların, İlkay Gündoğan dahil Almanya milli futbol takımı oyuncularına ait olduğu ortaya çıkınca, Pegida zor durumda kaldı.

Pegida'nın (Batı'nın İslamlaştırılmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar) Facebook sayfasında iki Kinder paketine yer verildi ve fotoğrafın altında "Bunları kim durduracak? Siz bunları gerçekten alır mısınız? Yoksa bu bir şaka mı?" denildi.

Ancak fotoğrafların, Almanya milli takımının futbolcularına ait olduğu ve bunun EURO 2016 öncesi bir reklam kampanyanın parçası olduğu ortaya çıktı.

Pegida liderleri de bu durum üzerine, 'arı kovanına çomak soktuklarını' kabullenmek zorunda kaldılar.

BBC'nin derlediği haberde, çocukluk fotoğrafları kullanılan futbolcular arasında Borussia Dortmund'un Türkiye kökenli yıldızı İlkay Gündoğan ile Bayern Münih'in yıldızlarından Jerome Boateng ile Alman milli takımının eski yıldızlarından Mehmet Scholl da var. Kampanyaya katılan diğer futbolculardan bazıları ise Mario Götze, Andre Schürrle, Mats Hummels ve Shkodran Mustafi.

SARI SAÇLI ÇOCUK İMAJI

Kinder paketlerinde onlarca yıldır; sarı saçlı, mavi gözlü bir çocuğun fotoğrafı kullanılıyor.

Sayfanın takipçilerinden gelen bir yorumda "Türkler çikolatalarında Alman çocuklarının fotoğrafını kullanıyorlar mı? Tabii ki hayır" denildi.

Kinder'den yapılan açıklamada ise şirketin "yabancı düşmanlığı ya da ayrımcılığa" müsamaha göstermeyeceği belirtildi.

2014'TE KURULDU

Almanya'da 2014'te kurulan Pegida hareketi zamanla birçok ülkeye yayıldı. Ana akım muhafazakarlar ve sağcıların yanı sıra neo-Nazi grupları ve futbol holiganlarını da kapsayan Pegida, ırkçı ve yabancı düşmanı olmadığını savunuyor.

Pegida, 19 maddeli manifestosunda İslama karşı çıkıyor ve Almanya'nın Yahudi-Hristiyan kültürünün korunması çağrısı yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2016, 15:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35