banner39

Kıptiler Mısır'dan Almanya'ya kaçıyor

Mısır'dan kaçarak Almanya'ya gelen Kıpti Hristiyanların sayısının giderek arttığı bildirildi.

Avrupa 10.09.2013, 11:50 10.09.2013, 11:50
Kıptiler Mısır'dan Almanya'ya kaçıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'daki askeri darbeden sonra çıkan karışıklıklar nedeniyle ülkeden yurtdışına kaçan Kıpti Hristiyanlardan Almanya'ya gelenlerin sayısı giderek artıyor. Mayıs ayı başından bu yana toplam 564 Kıptinin Lufthansa uçaklarıyla Almanya'ya geldiği bildirildi.

'Bild' gazetesinin haberine göre Mayıs ayında 15, Haziran ayında 31, Temmuz ayında 111, Ağustos'ta 390 ve 5 Eylül'de de 17 Mısırlı Kıpti Almanya'nın Frankfurt am Main havaalanına gelerek iltica taleb etti.

Kıpti Kilisesine bağlı Hristiyanlar, askeri darbe sırasında kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıya uğradığı ve birçok kilisenin de yakıldığı bildirilmişti. Federal Polis tarafından verilen bilgide Mısır'dan gelen Kıptilerin sayısının giderek arttığı onaylandı. Ağustos ayındaki artış yüzde 90 olarak tesbit edildi.

Alman gazetesinin verdiği bilgiye göre Mısırlı Kıptiler, Lufthansa uçaklarıyla Kahire'den Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e gitmek üzere bilet alıyorlar. Ancak uçak Frankfurt am Main'de ya da Münih'te ara iniş yaptığında, uçağı terkederek iltica talebinde bulunuyorlar.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?