Kırım'da Katolik ve Ortodoks kiliselerin arsa kavgası

Kırım'da Ukrayna Ortodoks Kilisesine ait arsa, Rusya tarafından Roma Katolik kilisesine verildi

Avrupa 21.08.2019, 09:51
Kırım'da Katolik ve Ortodoks kiliselerin arsa kavgası

Kırım’ın Akmescit (Simferopol) kentinde, daha önce Ukrayna Ortodoks Kilisesinin Kırım ve Simferopol (Akmescit) Başpiskoposluğuna tahsis edilen arsanın Roma Katolik Kilisesine verildiği bildirildi.

Krım.Realii Haber Ajansına konuşan Ukrayna Ortodoks Kilisesinin Kırım ve Simferopol (Akmescit) Başpiskoposu Kliment, “2012-2013 yılları arasında Akmescit Şehir Şurası kararıyla Kievskaya sokağında bulunan Ukrayna Lisesi yanındaki 0,5 hektarlık arsa bize tahsis edildi… Söz konusu arsanın Kırım Başpiskoposluğunun kullanımı için ayrıldığını gösteren devlet kararnamesi de mevcut.” dedi.

Rus işgalinden sonra söz konusu arsayı, Rus yasalarına göre tekrar tescil etmeye çalıştığını fakat bunda başarılı olamadığını dile getiren Kliment, daha sonra adı geçen arsayla Roma Katolik Kilisesinin ilgilenmeye başladığını belirtti.

Başpiskopos Kliment’in anlattığına göre, Kırım’daki işgalci yönetim, Roma Katolik Kilisesine işgal edilen yarımadada üç arsa teklif etti. Katolik Kilisesi temsilcileri, Ukrayna Ortodoks Kilisesi için tahsis edilen arsayı seçerek Ukrayna Ortodoks Kilisesinin diktiği hacı yıkıp inşaat çalışmalarına başladı.

Başpiskopos, “Aksyonov’a gönderdiğim mektuplara gelen cevapta, Kırım’ın Mülk ve Toprak işleri Bakanlığının arsanın kime ait olduğunu bilmediği; arsanın şehre ait olduğunu belirtti. Şehir yönetimi ise arsanının kime ait olduğu söyleyemeyeceklerini çünkü bunun Rusya yasalara göre aykırı olduğunu açıkladı.” diye kaydetti.

Daha önce, Kırım’ın işgalci yönetiminin el koyduğu Akmescit’teki Ukrayna Ortodoks Kilisesine ait Aziz Vladimir ve Olga Ukrayna Ortodoks Katedralini yağmaladığı bildirilmişti.

Kaynak: qha
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?