banner39

Kırım ilhakı Rusya'ya D. Almanya'yı hatırlattı

Rusya, Kırım'ı ilhak etmesine gelen tepkileri, Berlin Duvarı'nın yıkılmasıyla savuşturmaya çalışıyor. Rusya Devlet Duması, Batı Almanya'nın Doğu Almanya'yı 'ilhakını' 25 yıl sonra kınamaya hazırlanıyor

Avrupa 29.01.2015, 15:24 29.01.2015, 17:05
Kırım ilhakı Rusya'ya D. Almanya'yı hatırlattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'dan Kırım ilhakına gelen tepkileri savuşturmak için ilginç bir girişim geldi. Rusya Devlet Duması, Kırım'ı ilhak etmesini Doğu Almanya ile Batı Almanya'nın birleşmesine benzeterek, çifte standardın ortadan kaldırılmasını istedi. 

Rusya, 1990 yılında Doğu Almanya (Almanya Demokratik Cumhuriyeti) ile Batı Almanya'nın (Federal Almanya Cumhuriyeti), Sovyetler Birliği ve Batı arasında yürütülen müzakereler sonucunda imzalanan birleşme anlaşmasıyla birleşmesini kınamaya hazırlanıyor. Teklif Rus milletvekili Nikolay İvanov'dan geldi. Komünist milletvekili İvanov, Rusya'nın 2014 yılında Kırım'ı ilhak etmesiyle Doğu Almanya ile Batı Almanya'nın birleşmesi arasında paralellikler olduğunu söyledi. 

Rusya Devlet Duması Sözcüsü Sergey Narişkin, İvanov'un tasarısıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Biz hep çifte standatların karşısında durduk" ifadelerini kullandı. 

Kırım'ın Rusya'ya 'bağlanması' ululararası alanda ilhak olarak kabul ediliyor. Rusya ise bunun bir ilhak değil birleşme olduğunu savunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?