Kırım Sanayi Bakanı gözaltına alındı

Kırım Rus yönetimi Sanayi Politikası Bakanı Andrey Skrınnik’i büyük miktarda devlet mülkiyetinin zimmete geçirilmesinde ortak olma şüphesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi tarafından gözaltına alındı.

Kırım Sanayi Bakanı gözaltına alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Kırım ve Sivastopol Müdürlüğü, Kırım Rus yönetimi Sanayi Politikası Bakanı Andrey Skrınnik’i gözaltına aldı.

Kırımlı yetkilinin, “bir grup kişi tarafından önceden anlaşmalı olarak büyük miktarda devlet mülkiyetinin zimmete geçirilmesinde ortak olma” şüphesiyle gözaltına alındığı belirtildi.

Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin verilerine göre Rusya vatandaşı olan Vasiliy Hmilevskiy ve İgor Karpov, büyük miktarda devlet mülkiyetini zimmete geçirmek amacıyla Bahçesaray Bölgesi Tüketici Birliği şirketinin ortakları arasında yasalara aykırı olarak toplantı düzenledi. Toplantı sonucunda İgor Karpov Yönetim Kurulu Başkanlığına atanırken Vasiliy Hmilevskiy Bahçesaray Bölgesi Tüketici Birliği Şurası Başkanlığına atandı.

Ardından Kırım Rus yönetimi Sanayi Politikası Bakanı Andrey Skrınnik, hissedar toplantısının sahte tutanaklarını ve kayıt listesini kullanarak şirketin özel mülkiyete geçirilmesi için Rusya Federal Vergi Servisi’nin Kırım Müdürlüğü’nden yasadışı talepte bulundu.

Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin açıklamasında, “Böylece Hmilevskiy ve Karpov, Skrınnik’in yardakçılığıyla 857 bin dolar fazla tutarda olan Kırım Cumhuriyeti’ne ait olan mülkiyeti zimmetine geçirdi” diye belirtildi.

Vasiliy Hmilevskiy ve İgor Karpov’a karşı Rusya Ceza Kanunu’nun 4. Bölüm 159. Maddesi (bir grup kişi tarafından önceden anlaşmalı olarak büyük miktarda dolandırıcılık) gereğince dava açılırken Kırım Rus yönetimi Sanayi Politikası Bakanı Andrey Skrınnik’e karşı Rusya Ceza Kanunu’nun 5. Bölümü 33. Maddesi (dolandırıcılıkta ortaklık) ve 4. Bölüm 159. Maddesine göre dava açıldı. Söz konusu maddeler 10 yıla kadar hapis cezası ve 18 bin dolar kadar para cezası öngörüyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2015, 11:25
banner53
YORUM EKLE

banner39