Kırım Savaşı'nda batan Osmanlı gemisi bulundu

Kırım Savaşı sırasında batan ve aralarında Osmanlı'ya ait bir geminin de bulunduğu sekiz geminin kalıntıları bulundu

Kırım Savaşı'nda batan Osmanlı gemisi bulundu

Ukrayna'nın Karadeniz kıyılarında Kırım Savaşı'ndan kalma 8 geminin kalıntıları bulundu. Yapılan ilk inceleme sonucunda gemilerden birisinin Ömer Paşa adlı bir Türk gemisi olduğu tespit edildi.

1854 yılında çıkan fırtına sonucunda batan 8 adet gemi arasında Fransız ve İngiliz gemileri de var. Bu gemilerden birisinin Fransız korveti Plüton, diğerinin ise İngilizlere ait IV. Henry olduğunu belirlendi.

Kırım yarımadasının batısında, kıyının 50 ila 100 metre açıklarında bulunan kalıntılar 5 metre derinlikte bulunuyor. Gemiler battıktan sonra fırtına sonucu kumlar altında kalmış ve bu sayede bugüne dek saklanabilmiş.

Ukrayna Karadeniz Sualtı Araştırmaları Merkezi Sualtı Arkeolojisi Bölümü Başkanı Dr. Viktor Vahoneyev şu ifadeleri kullandı:

"Gemilere ilk kez daldığımda gördüm ki böyle sığ derinlikte 160 yıl yatan bir nesne olarak gemiler mükemmel durumda günümüze kadar gelebilmiş.

Gemilerin kaburgasını, kaplamasını, ıskarmozları ve büyük 10 metrelik baş ve kıç tahtalarını, böyle sığ derinlikte, rahatlıkla çıkarılabileceği bir halk plajının açıklarında görmeyi beklemiyordum. Bu nedenle çok şaşırdım ve incelemelere büyük bir heycanla devam ettim.

Kezlev Körfezi derinliklerinde birbirinden 200-300 metre aralıklarla daha incelenmesi gereken deniz araçları kalıntıları olduğu ortaya çıktı."

Yerel halk buradaki batıklardan çoktan haberdar olsa da bilim adamları bugüne dek kapsamlı araştırma yapmamıştı.

Araştırmacılar, 2014'ün Kırım Savaşı'nın 160. yıldönümü olması sebebiyle kalıntıların büyük değer taşıdığını belirtti.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2013, 10:39
banner53
YORUM EKLE

banner39