banner39

Kırım Tatar halkının lideri Kırımoğlu milletvekili seçildi

Mustafa A.Kırımoğlu Ukrayna’da milletvekili seçildi. Mevcut oy oranlarına göre, eski Devlet Başkanı Poroşenko'nun partisi Avrupa Dayanışması'ndan aday olan Kırım Tatar halkının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz milletvekili oluyor.

Avrupa 22.07.2019, 12:11
Kırım Tatar halkının lideri Kırımoğlu milletvekili seçildi

Ukrayna'da dün gerçekleşen milletvekili seçimlerinde farklı partilerden milletvekili adayı olan Kırım Tatarları da Ukrayna Merkez Seçim Komisyonun açıkladığı sonuçlara göre parlamentoya giriyor.

Mevcut oy oranlarına göre, eski Devlet Başkanı Poroşenko'nun partisi Avrupa Dayanışması'ndan aday olan Kırım Tatar halkının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz milletvekili oluyor.

Barajı geçen Ses Partisi'nden aday olan Kırımoğlu'nun danışmanı Rüstem Ümerov'un da milletvekili olma şansı devam ediyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, göreve geldikten hemen sonra 8. Dönem Ukrayna Parlamentosunu fesheden ve 21 Temmuz'da erken parlamento seçimi yapılmasını öngören kararname imzalamıştı.

Ukrayna Merkez Seçim Komisyonu, 21 Temmuz 2019’da düzenlenen Ukrayna Parlamento seçimleri için yurt dışındaki sandıklarda kullanılan oyların hepsini hesapladı.

Açıklanan verilere göre Ukrayna’nın eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun Avrupa Dayanışması Partisi yurt dışındaki sandıklarda en çok oy alan parti oldu.

Yurt dışında kullanılan oylar şu şekilde:

Avrupa Dayanışması, yüzde 29,55

Halkın Hizmetkarı, yüzde 28,13

Ses (Golos), yüzde 19,67

Türkiye’de açılan 3 sandıkta oy kullanan seçmenlerin oranı ise şu şekilde:

Avrupa Dayanışması, yüzde 31,11

Halkın Hizmetkarı, yüzde 28,70

Ses (Golos), yüzde 18,14 

Kaynak: Time Türk, qha

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?