banner15

Kırım Tatar Milli Meclisi'nde çatlak iddiaları

Kırımoğlu'nun yeniden başkan adayı olmaması sebebiyle Kırım Tatar Milli Meclisi'nde görüş ayrılıklarının arttığı ve meclisin etkisini yitireceği iddia ediliyor

Kırım Tatar Milli Meclisi'nde çatlak iddiaları

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni

Mustafa Cemil Kırımoğlu'nun görevinden feragat etmesi üzerine Kırım Tatar Meclisi'nin başkanlığına seçilen Refat Çubarov'un bir hafta içerisinde göreve başlaması bekleniyor. Ancak, Cemiloğlu'ndan sonra meclisin etkisinin azalacağı ve kurumda çatlaklar oluşacağı iddia ediliyor.

Çubarov, 20 yıldan fazla Meclis başkanlığı görevini yerine getiren Kırımoğlu'ndan sonra bölge Tatarlarının ikinci lideri oldu. Ancak seçimlerde ve sonrasında kurultay üyeleri arasındaki görüş ayrılığının daha da derinleştiği iddia ediliyor. Kasım ayında 70 yaşını dolduracak olan Kırımoğlu, 2007 yılında başkanlığı bırakmak istemiş ancak meclis üyelerinin talebi ile görevine devam etmek zorunda kalmıştı.

Kırımoğlu, muhtemel varisleri konusunda da daha önceden açıklamalar yapmış, yardımcıları Refat Çubarov, Remzi İlyasov ve Ahtyom Çiygoz'un başkan olabileceğini ifade etmişti. Seçime kısa bir süre kala Çiygoz'un yerine Kırımoğlu'nun kendisi tekrar aday gösterildi. Ancak Kırımoğlu Pazar günü adaylığını geri çekti ve yardımcılarının önünü açmış oldu.

Çubarov'un sadece 12 oy farkla seçimi kazanması ise uzmanlar tarafından meclis içerisinde bölünmenin yaşanabileceği şeklinde yorumlandı. Nitekim seçim sonrasında açıklama yapan İlyasov, Çubarov ile görüş ayrılıklarının bulunduğunu ve onun yardımcısı olmayı düşünmediğini söyledi. Kırımoğlu ise anlaşmazlığın devam etmesi durumunda kurultayın olağanüstü bir toplantı yapabileceğini ve seçimin tekrarlanabileceğini ifade etti.

MECLİSİN GELECEĞİ

Seçim sonrasında Kırımoğlu'nun göreve devam etmemesi meclisin geleceği konusunu gündeme taşıdı. Siyasi uzman Taras Berezoveç, Meclis'in Kırım Tatarları içerisinde en etkili kurum olmasına rağmen son dönemlerde gücünün azaldığını öne sürdü. Berezoveç'e göre sürgünden sonra vatana geri dönen Tatarlar, Meclisi sorunlarının çözülebileceği birim olarak kabul etti.

"Hiç kuşkusuz meclis en önemli gücünü başkanı Mustafa Kırımoğlu'dan alıyordu. Kırımoğlu halkının özgürlük mücadelesini verdiği için 1966-1986 yılları arasında 6 defa hapis cezasına çarptırıldı" diyen Berezoveç Tatarlarının geri dönüşü ile beraber yurt dışından mali destek sağlandığını ve meclisin etkisini daha da arttırdığını hatırlattı. Berezoveç, "Son yıllarda yurt dışı desteğinin kesilmesi ve bölgesel yönetim ile sorunlar yaşanması meclisin konumunu da önemli ölçüde etkiledi" dedi.

Kırımoğlu'in geri çekilmesinden sonra Kırım Tatarlarının alternatif lider ve otorite arayışı içerisinde olabileceğini öne süren bölge analisti, Kırım'daki İslamcı teşkilatlarının bu süreçte öne çıkabileceğini savundu.

Kırım siyasi uzmanı Andrey Malgin de Berezoviç'in görüşlerine katılarak İslamcı teşkilatların güç kazanabileceğine dair görüşün gerçek olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2013, 16:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48