banner39

Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetleri durduruldu

Kırım Yargıtayı Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerini durdurma kararı aldı, böylece daha önce alınan karar kesinleşmiş oldu

Avrupa 26.04.2016, 15:55 26.04.2016, 17:31
Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetleri durduruldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'nın ilhak ettiği Kırım'da Moskova yönetiminin görevlendirdiği mahkeme, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

Rusya Adalet Bakanlığı da geçtiğimiz hafta Kırım Tatar Milli Meclisini "aşırı örgüt" listesine almıştı.

Kırım Savcısı Natalya Poklonskaya bugün Yargıtay'da görülen temyiz duruşmasında kuruluşun aşırı ve radikal bir örgüt olduğu iddiasını sürdürdü. Davaya bakan jüri ise kurumu radikal örgütler listesine alarak faaliyetlerini tamamen yasakladı.

Natalya Poklonskaya duruşmadan sonra yaptığı açıklamada kararın nihai olduğunu belirterek Kırım tatar Milli Meclisi'nin bundan sonra yapacağı her faaliyetin yasadışı olacağını ve kuruluşun yetkililerinin bundan sorumlu olacağını söyledi.

Poklonskaya, 15 Şubat'ta Kırım Tatar Milli Meclisi'nin kapatılması için Yüksek Mahkemeye başvurmuştu. İlk duruşma 3 Mart’ta yapılmış, davanın görülmesi değişik gerekçelerle 6 kez ertelenmişti. Son duruşma ise dün başlamış, tercüme sorunları nedeniyle davanın görülmesine bugün devam edilmesi kararı alınmıştı. Ayrıca Poklonskaya 13 Nisan’da, mahkeme sonuçlanıncaya kadar meclisin faaliyetlerini durdurma kararı verdiğini açıklamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?