banner15

Kırım Tatarları sürgünü andı

Kırım Müftülüğü Kırım Tatarlarının 1944 yılında sürgün edilmesini anmak için tören düzenledi

Kırım Tatarları sürgünü andı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırım Müftülüğü Tatarlarının sürgün yıldönümü dolayısıyla eylem düzenledi.

Rus Interfax ajansının haberine göre, geçtiğimiz pazar günü üç bin Kırım Tatarları Kırım'ın Çatırdağ bölgesindeki yürüyüşe katıldı.

Kırım Müslümanları dini idaresi tarafından organize edilen eylem, 1944 yılında SSCB yönetimi tarafından Kırım Tatar halkının ana vatanlarından sürgün edilmesinin 72. yıldönümü dolayısıyla yapıldı.

Kırım Müslümanları dini idaresi basın hizmeti tarafından yayınlayan bildiride idare başkan yardımcısı Ayder İsmailov'un şu sözlerine yer verildi:

"Bu tür olaylar halkımızı birleştirmeye hizmet edecek. Biz güçlü bir ağacın kökleriyiz ve şartlara bakmaksızın büyümeye ve meyve vermeye devam edeciğiz”.

Yürüyüşten önce katılımcılar Kırım Tatar halkının Milli Marşını söyledi. Gençler ise Kırım Tatarcası sembolleri ile donatılan ulusal bayrakları taşıdı. Konuşmada Çatırdağ tepesine 1944 sürgünü kurbanları anısına bir anıt yapılacağı bildirildi.

Daha önce Rusya’da yasaklanan Kırım Tatarlarının Meclisi, vatandaşlarını bu eyleme katılma çağrısı yapmıştı. Meclis, Kırım Müslümanları dini idaresinin şu anda Rus yetkililerin kontrolü altında olduğunu belirtmişti.

18-20 Mayıs 1944 yılında Joseph Stalin'in emri ile Kırım Tatarları vatanlarından sürgün edilmişti. Kırım Tatarları Nazilerle işbirliği ve Sovyet partizanlarına saldırdıkları gerekçesiyle Orta Asya, Sibirya ve Urallar bölgelerine zorla sürgüne gönderilmişti.

1980'lerin sonlarında Kırım Tatarları yeniden yarımadaya dönmeye başladı. Şu anda Kırım'da yaşayan 1,9 milyon insanın yüzde 13-152i Kırım Tatarları oluşturuyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2016, 17:39
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48