Kırım Tatarlarına yönelik ihlaller artıyor

Rusya'nın ilhak etmesi sonrasında Kırım'da Tatarlara yönelik ihlallerde ve Rus askerlerinin Tatar köylerine yönelik baskınlarında artış yaşanıyor

Kırım Tatarlarına yönelik ihlaller artıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'nın iki yıl önce ilhak ettiği Kırım'da Kırım Tatarlarına yönelik zulmün son dönemde artış gösterdiği bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığına bağlı "ShareAmerica" paylaşım platformunda yayımlanan Paula Thomson imzalı makalede, Rus yetkililerin son birkaç ayda çok sayıda Tatar köyüne baskın düzenlediğine dikkati çekildi.

Makalede, Rus yetkililerin baskınlar sırasında en az 13 kişiyi gözaltına aldığı belirtildi.

Aralarında ülkenin önde gelen insan hakları savunucularından Emir Hüseyin Kuku'nun da bulunduğu dört kişinin sözde terörizm suçlamasıyla hala gözaltında tutulduğu ifade edildi.

Rusya'nın,10 bin Kırım Tatarını Kırım'dan kaçmak zorunda bıraktığına işaret edilen makalede, sorgulama, şiddet, gelişigüzel gözaltına alma, ev ve camilerine baskınlar düzenleme gibi ihlaller yapıldığı kaydedildi.

ABD'nin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) nezdindeki Büyükelçisi Daniel Baer, konuyla ilgili değerlendirmesinde, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin (KTMM) Rusya'nın Kırım'ı ilhakına ve Tatarlara yönelik baskısına itiraz etmekten başka hiçbir suçu olmadığını belirtti.

Rusya'nın Kırım'a atadığı Savcı Natalya Poklonskaya'nın Kırım Tatar Milli Kurultayı'nın üst yürütme organı olan KTMM'nin kapatılması istemiyle 15 Şubat'ta açılan davayı kınadığını vurgulayan Baer, "Rusya'nın Tatar halkına uyguladığı baskı yeni bir seviyeye ulaştı" ifadesini kullandı. Baer, hapishanedeki Tatarlara yönelik suçlamaların düşürülmesi ve serbest bırakılmaları çağrısı yaptı.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2016, 14:30
YORUM EKLE

banner39