banner39

Kırım Yanukoviç'in talimatını uygulamadı

Kırım'da Rus yanlısı bir gösteri sonrasında Sivastopol valisi istifa ederken yarımada yönetiminin Yanukoviç'in son talimatını yerine getirmediği belirtiliyor

Avrupa 25.02.2014, 16:56 25.02.2014, 16:56
Kırım Yanukoviç'in talimatını uygulamadı

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni

Ukrayna’nın devrik lideri Victor Yanukoviç’in son talimatının Kırım yarımada yönetimi tarafından uygulanmadığı ortaya çıktı. Yanukoviç, Kırım’ın Ukrayna’ya verilmesinin 60. Yılı dolayısıyla kutlama törenleri düzenlemesini talep etmişti ancak bu talep otonomi bölgesi tarafından önemsenmedi.

Bölge uzmanı Konstantin Zatulin, Kırım meclisi tarafından otonominin mevcut yasalar çerçevesinde devam etmeyeceğine dair güçlü bir kanaatin oluştuğunu ifade etti. Zatulin, “Tyagnibok önderliğinde milliyetçilerin iktidara gelmesi durumunda Kırım bağımsızlık yolunu tercih edebilir. Ancak diğer bir ihtimalde ise otonomi statüsünün artırılması ve federasyon tartışmalarının gündeme taşınması söz konusu olabilir.” İfadesini kullandı.

Konstantin Zatulin, Moskova eski Belediye Başkanı Yuri Lujkov döneminde Kırım’a yapılan yardımların tekrarlanmasının Kremlin sarayının en büyük yardımı olabileceğini savundu. Lujkov’un bölge ile yakınlığı onun Ukrayna tarafından istenmeyen şahıs ilan edilmesi ile sonuçlanmış ve Lujkov’un bölgeye ziyareti engellenmişti.

KIRIM'DA RUS BAYRAKLARI

Bu arada Yanukoviç’in görevi bırakmak zorunda kalmasından sonra Kırım başbakanı Anatoli Mogilev açıklama yaparak Yüksek Rada’nın kararının otonomi yönetimi tarafından uygulanacağını bildirdi. Bununla beraber Sivastopol valisi Vladimir Yaçuba istifa etmeği tercih etti. Yarımadanın başkentinde Rus bayraklarının sayısının büyük bir hızla artması dikkat çekti. Uzmanlar bu gelişmeği Kiev yönetimine önemli bir mesaj olarak değerlendirdi.

Yaçuba, Sivastopol’da düzenlenen gösteri sonrasında istifa etti. Göstericiler Ukrayna milliyetçilerinin taleplerine tepki gösteriyor ve yarımadanın geleceğinin kendileri tarafından belirlenmesini talep ediyordu. Yanukoviç’in eski iktidar Bölgeler Partisi’nin Kırım başkanı ve başbakanı Mogilev’in açıklamalarına rağmen bölge halkının yaşanan gelişmeler konusunda endişeli olduğu ifade edildi.

Bunun yanı sıra tahminen 20 bin kişinin katıldığı Sivastopol gösterisinde sadece Rus bayraklarının bulunması Ukrayna bayraklarının ise gösteri meydanına getirilmemesi dikkat çekti. Ayrıca Kırım’ın başkentinde en son büyük katılımlı gösterinin doksanlı yıllarda yapılmış olmasının da önemi üzerinde duruldu.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?