Kırım Zincirli Medrese 510 yaşında

Doğu Avrupa'da kurulan ilk ve en büyük üniversite olarak anılan Zincirli Medrese Türkiye'nin de desteği ile restore edildi

Kırım Zincirli Medrese 510 yaşında


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ağustos ayında Kırım Tatar medresesinin en meşhur kültür ve tarih yapılarından olan Zincirli medresesi 510 yaşına bastı. Son dönemde restorasyon çalışması yürütülen medrese, Doğu Avrupa’nın en eski üniversitelerinden birisi olarak da kabul ediliyor.

Restorasyon çalışmasına ise Uluslararası İşbirliği Teşkilatı, Türkiye’den TİKA, Ukrayna Kültür bakanlığı, Bahçesaray yerel yönetimi ve Türkiye kültür bakanlığı destek verdi. Medresenin onarım çalışmaları 2006 yılında başladı. Projenin toplam maliyetinin 2 milyon dolar olduğu ifade edildi. Dört yıl devam eden çalışmadan sonra tarihi yapı Kırım'a geri kazandırılmış oldu.

Bahçesaray’da Kırım Hanlığı döneminde inşa edilmiş çok sayıda tarihi yapı bulunuyor. Bölge sürekli yabancı ve yerli turistler tarafından ziyaret ediliyor. Zincirli Medresesi 1500 yılında Kırım Hanlığının kurucusu Hacı Giray’ın oğlu Mengli Giray tarafından Bahçesaray şehrinin Salacik bölgesinde inşa edildi. Medresenin tam karşısına 1501 yılında turbe de inşa edildi.

kirimmedresesi.jpg

"ZİNCİRLİ MEDRESE'NİN HİKAYESİ"

Zincirli Medresesi'nin temel atma töreninde halk önünde bir konuşma yapan Hacı Giray’ın oğlu ikinci Kırım Hanı Mengli Giray'ın, Allah’ın yardımı ile ilim erbabına önemli bir hediye hazırladıklarını söylediği biliniyor.

"Bu hediye bizim bu dünyada daha kamil olmamıza yardımcı olacak, ahirette ise cennet yolunu açacak. Bu işin gerçekleşmesi için gücümüzün tamamını sarfetmeye hazırız" diyen Mengli Giray, "medreseyi ziyaret eden herkesin ilim önünde baş eğmek zorunda olduğunu hatırlaması" için medresenin girişine zincir koyulmasını emretti.

Böylece Zincirli Medrese adını alan ilim yuvası, Kırım Hanlığı'nın en önemli üniversitelerinden birine dönüştü. Medresede din adamları, öğretmenler ve devlet memurları yetiştirildi. Hanlığının en meşhur alimleri burada ders verdi. Öğrenciler Kırım Hanlığından ve Kafkasya bölgesinden gelmekteydi. Eğitim iki kurs halinde verilmekteydi.

Birinci kursta alt eğitim ikinci kursta ise yüksek eğitim sunulmaktaydı. Yüksek eğitim alanlar Arapça uzmanları olarak bilinmekteydi. Eğitime yeni başlayan öğrencilerin temel dini bilgisinin olması talep edilmekteydi. Eğitim süresi on yıl olan medresede, hem dini ve dünyevi ilimler öğretilmekteydi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2010, 07:46
YORUM EKLE

banner33

banner37