banner39

Kırım'da federasyon tartışmaları

Ukrayna Eyalet Meclis üyeleri Yalta’da Ukrayna forumunda bir araya geldi ve federasyon meselesini tartıştı

Avrupa 14.02.2014, 15:29 14.02.2014, 15:29
Kırım'da federasyon tartışmaları

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni

Ukrayna’da iktidar ve muhalefet arasında gerilim artarak devam ederken muhaliflerin kendi içerisinde de tartışmalar yaşanıyor. Muhalif cephe anayasa reformu konusunda ortak tavır sergileyemiyor.

Kiev’de yaşanan gerilim dolu günler beklendiği gibi Kırım yarımadasında da yankı bulmaya başladı. Kırımlılar 69 yıl sonra yani Yalta konferansından sonra ilk defa ülkenin bölünmesi konusunu gündeme taşıdı. En son ikinci dünya savaşından sonra yeni dünya düzeninin kurulduğu sırada Kırımlılar bu konuyu gündeme taşımıştı.

Ukrayna Eyalet Meclis üyeleri Yalta’da Ukrayna forumunda bir araya geldi. Önceden beklendiği gibi batı, kuzey batı ve merkez Ukrayna bölgelerinin bazı temsilcileri foruma katılmadı. Forumda ülkenin geleceği konusunda değerlendirmeler yapıldı ve bölünme senaryosunun gerçekleşmesi durumunda buna karşı gelinmesi gerektiği vurgulandı.

Tartışılan senaryolardan birisi de ülkenin federasyon şeklinde yönetilmesi oldu. Özellikle ulusalcıların federasyon tekliflerine sıcak bakmadığı biliniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?