banner15

Kırım'da köprüye çarpan Türkler tazminat ödeyecek

Mart ayında Rusya'yı Kırım'a bağlamak için yapım halinde olan Kerç köprüsüne çarparak hasar veren Türk gemisinin sahibi, köprü için tazminat ödeyecek

Kırım'da köprüye çarpan Türkler tazminat ödeyecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Karayolları Müdürlüğü'nün Taman Şubesinin basın servisi, Rusya’yı Kırım ile bağlayacak köprünün inşaat yerindeki çakılı direklere Mart ayında çarpan Lira adlı Türk yük gemisi sahibinin zararın tazminatını ödemeyi kabul ettiğini bildirdi.

qha.com.ua'da yer alan habere göre söz konusu köprü inşaatını yapan ‘SGM-Most’ şirketin avukatı, “Büyük ihtimalle ödeme yarına kadar yapılmaz. Ondan dolayı biz, mahkeme duruşmasını 19 Mayıs’a kadar ertelemeyi planlıyoruz” dedi.

Taman Şubesinin basın servisi ise, tazminat tutarının SGM-Most’ şirketinin hesabına yatırıldığı zaman, şirketin, mahkemeye verdiği dava dilekçesini geri alacağını bildirdi.

19 Mart'ta Lira adlı Türk yük gemisi, Rusya’yı Kırım ile bağlayacak köprünün inşaat yerindeki çakılı direklere çarpmıştı. Çarpışma sonucunda 80 numaralı direğin ve iki iksa kazığının tamamen kırıldığını bildiren Rusya Karayolları Müdürlüğü’nün Taman Şubesi, 79 ve 81 numaralı direklerin kaydırıldığını belirtmişti.

Türk gemisinin zarar verdiği köprünün, Rusya’yı Kırım ile bağlayacak köprünün inşaatı için kurulan yardımcı bir köprü olduğu ve esas köprünün inşaatı sırasında ekipman sevkiyatı için kullanıldığı kaydedildi.

FlashCrimea haber ajansına konuşan Rusya yetkilisi, Türk gemide kılavuz kaptan olmadığından dolayı söz konusu kazanın meydana geldiğini bildirdi. Bahsi geçen yetkili, “Rusya’da limanların işletiminden sorumlu Rosmorport Federal Devlet Şirketi, Lira tipi gemilere, Kerç boğazından kılavuz kaptan olmadan geçiş izni verdi. Bu kaza memurların tertipsizliğinin bir sonucudur” açıklamasında bulundu.

Daha sonra Rus mahkemesi, Türk yük gemisinin Rusya’nın Taganrog limanından çıkışını yasakladı. Rusya Federal Deniz ve Nehir Taşımacılığı Acentesi, Rusya’nın Rostov mahkemesinin verdiği karara göre Taganrog limanı yöneticisine, Lira gemisini limandan çıkarmama talimatının verildiğini bildirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2016, 09:40
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48