Kırım'da meclis seçimleri ekim ayında

Kırım Tatarlarının ekim ayında yapılacak meclis seçimlerinde Mustafa Cemil'in görevi bırakması bekleniyor

Kırım'da meclis seçimleri ekim ayında

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kırım Tatar Halk Meclisi Başkanı Mustafa Cemil'in basın sekreteri Liliya Müslimova, meclis başkan seçimlerinin ekim ayında yapılacağını bildirdi.

Liliya Müslimova, yeni seçilen kurultayın açılış toplantısının 1 Ekim'de yapılacağını da söyledi. Meclisin bir ay sonra çalışmalarına devam ederek, 33 kişilik yönetim kurulu ile meclis başkanının ismini belirlemesi bekleniyor.

Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Cemil 1990'lı yıllardan bu yana meclis başkanı görevini yürütüyor. Mustafa Cemil'in görev yaptığı yıllarda bölge Tatarları topluca vatanlarına dönmeye başladı. Siyaset uzmanı Vladimir Fesenko'nun analizine göre, Kırım'da Tatar siyasileri içerisinde Mustafa Cemil kadar otoriteye sahip politikacı yok. Nitekim Mustafa Cemil daha önce görevi bırakmak istese de buna izin verilmemişti. 2007 yılından başlayarak istifa etme isteğini gündeme taşıyan Kırım'lı liderin önümüzdeki aylarda görevi devredeceğine ise kesin gözüyle bakılıyor. Mustafa Cemili'in 70 yaşını doldurması ve ailevi sorunlar yaşaması nedeniyle aktif çalışmalara devam etmesinin zorlaştığı belirtiliyor. Mustafa Cemil bir yıl içerisinde önce torununu kaybetti, sonrasında ise amcasının 32 yaşındaki oğlu yardımcısına karşı silahlı saldırıda bulundu. Daha sonra da Mustafa Cemil'in amcasının oğlunun Türkiye'de ruh sağlığı sorunu nedeniyle tedavi gördüğü ortaya çıkmıştı.

Mustafa Cemil son açıklamalarından birinde ise muhtemel varisleri konusunda bilgi verdi ve isimlerini kamuoyu ile paylaştı. Refat Çubarov, Remzi İlyasov ve Ahtyom Çiygoz'un yeni meclis başkanı olabileceğine işaret etti. Bu isimler içerisinde en etkili politikacı olarak 2009 yılında Dünya Kırım Tatarları konresine başkanlık yapmış Çubarov'un ismi öne çıkıyor. Ukrayna basınına konuşan muhalif politikacı Oles Doniy'in tahminine göre ise Mustafa Cemil'in yardımcısı görevini de yürüten Çubarov, Cemil ile görev değişiminde bulunacak.

Bölge uzmanlarının görüşüne göre Mustafa Cemil'in görevi bırakmasından sonra Kırım Tatarlarının politikalarında önemli bir değişim yaşanmayacak ve Tatarların geri dönüş süreci bundan sonra da devam edecek.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2013, 18:25
banner53
YORUM EKLE

banner39