banner39

Kırımlı Tatar liderlerin hapis cezaları uzatıldı

Kırımlı liderler Ethem Çiygöz ve Ali Asanov 26 Şubat 2014'te, yani Rus işgalinden önce yapılan bir gösteriden dolayı tutuklanmışlardı. Ukrayna kanunlarına göre tutuklandıkları halde Rus işgalinden sonra tutukluluk halleri devam ediyor.

Avrupa 18.08.2015, 18:17 18.08.2015, 18:17
Kırımlı Tatar liderlerin hapis cezaları uzatıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kırımlı liderler Ethem Çiygöz ve Ali Asanov, Kırım Rusya tarafından işgal edilmeden önce işledikleri iddia edilen suçlardan dolayı Ukrayna kanunlarına göre hapsedilmişlerdi. Ancak işgal sonrasında Rus hukukuna göre hapiste tutulmaları kanunlara aykırı olduğu halde hapis süreleri uzatıldı.

Rusya'nın Kırım'ı işgal ederek Kırım Tatarları Millet Meclisi KTMM Başkanı Rıfat Çubarov ve Kırımlı lider Mustafa Cemilev'i sürgün etmesinden sonra Kırım'da kalan Tatarların en üst düzeyi lideri olarak Çiygöz kalmıştı.

Kırım'ın Ruslar tarafından işgali Kırımlı Tatarlar tarafından Meclis'e karşı yapılmış bir darbe olarak görüldü ve işgale karşı dirençleri halen devam ediyor. Rusların Kırım'da Tatarlara karşı hukuka aykırı uygulamaları da Tatarlar tarafından belgeleniyor.

Yüksek Mahkemenin Çiygöz hakkında cezasını hafifletme kararından sonra, 14 Ağustos'ta hakkında yeni bir soruşturma başlatılarak Simferopol Mahkemesinden tutukluluk halinin 19 Kasım'a kadar devamı istendi. Simferopol Mahkemesi, Yüksek Mahkemenin verdiği hafifletme kararını iptal etti.

KTMM'nin yeni başkan yardımcısı Neriman Celal, Rus yetkililerin Çiygöz'ün Ukrayna pasaportu olduğundan kaçabileceği, tekrar politik çalışma yapabileceği ya da tanıkları etkileyebileceğini öne sürerek mahkemeden tutukluluk halinin uzatılmasını taleb ettiklerini, halbuki bunların hepsinin eski bahaneler olduğunu bildirdi.

Çiygöz, Kırım'ı hiçbir zaman terketmeyeceğini açıkça ortaya koymuş olmasına rağmen Simferopol Mahkemesi yargıcı Yüksek Mahkemenin kararını hiçe sayarak, tutukluluğun devam etmesine karar verdi. Çiygöz, tutukluluk halinin Kırım'ı terketmek istemediğinden dolayı kendine verilmiş bir ceza olduğunu düşünüyor.

Başka bir mahkeme tarafından ise Ali Asanov'un tutukluluk hali 12 Ağustos'ta 2 ay daha uzatıldı. Asanov'un hapiste tutulması için hiçbir suç unsuru bulunmadığı halde, kendisi hakkında yapılan suçlara itiraz ettiği gerekçesiyle hapiste tutuluyor.

33 yaşındaki Asanov, 15 Nisan 2015'te tutuklanmış ve Bahçesaray karakolunda sorgulanarak iki kişiyi kazaen öldürdüğünü itiraf etmesi istenmişti. Kendisine bu suçu kabul ederse serbest bırakılacağı söyleniyordu.

Kırım Tatarları Hukuk Komitesinin avukatı, Asanov'dan zorla devlet tarafından tahsis edilen avukatı kabul etmesi istendiğini, bu avukatların Rus yetkililerle ortak çalıştıklarını bildirdi. Asanov bunu kabul etmedi ve kendisi hakkındaki suçlamaların da hepsini reddetti. Asanov'un daha önceki bir sorgulamasında Başsavcı, Asanov'un başka suçlar işleyip işlemediğini araştırdıklarını belirtmişti.

26 Şubat 2014'te, yani Ruslar Kırım'ı işgal etmeden bir gün önce 10 bin kadar Kırımlı Tatar Simferopol'deki Parlamento binası önünde gösteri yaparak, o sırada Ukrayna'nın başkenti Kiev'deki Meydan'da devam eden gösterilere destek verdiler. Bunlara karşı Rus yanlısı bir grup da Sergey Aksyonov'un liderliğinde burada gösteri yaptı.

Her iki grup arasında çatışma çıkmaması için KTMM temsilcileri ellerinden gelen gayreti göstererek Tatarları sakinleştirmişlerdi. O sırada çekilen video görüntülerinde de bunun açıkça görüldüğü Rus gazeteci Pavel Kanygin tarafından onaylandı. Kanygin, Tatarlar sakinleşmiş olmasına rağmen Rusya yanlılarının taşkınlıklarına devam ettiğini bildirdi. Buradaki gösterilerde iki kişi kalp krizinden öldü.

Ancak burada Tatarların olay çıkardığına, ya da iki kişinin bunlardan dolayı öldüğüne dair hiçbir delil bulunmuyor. Olaydan on ay sonra Rus yetkililer tarafından başlatılan incelemelerde de yine Tatarlar aleyhine hiçbir delil ya da ipucu bulunamadı.

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?