banner39

Kırımoğlu: Ukrayna Kırım'a su ve elektrik vermesin

Kırım Tatarlarının lideri Kırımoğlu, Rusya'nın baskılarının sona ermesi için Ukrayna'nın Kırım'a su ve elektrik vermeyi kesmesi gerektiğini savundu

Avrupa 08.10.2014, 14:38 08.10.2014, 14:38
Kırımoğlu: Ukrayna Kırım'a su ve elektrik vermesin

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu, Ukrayna’nın hala Kırım’a elektrik, su ve gıda ürünleri vermesine anlam veremediklerini söyledi.

Ukrayna’da bir televizyon kanalına konuşan Kırımoğlu, “Kırım Tatarları buna anlam veremiyorlar. Tabii Ukrayna’nın elektrik ve suyu kesmesi halkımızı zora sokacak, ama insanlarımız bundan Rusya’nın daha fazla zarar göreceğini biliyor ve buna tahammül etmeye hazır” dedi.

Kırımoğlu, halkının Rus baskısına alışması için Putin’in Tataristan Cumhuriyeti yetkililerini kendilerine elçi olarak gönderdiğini de açıkladı ve şu ifadeleri kullandı:

“Tataristan lideri Rüstem Minnikhanov yedi veya sekiz kez geldi, Kazan Tatarlarının Müftüsü geldi, ardından Çeçenistan müftüsü geldi. Hepsi de “Biz sizinle artık Rusya vatandaşlarıyız, birlikte çalışalım” dediler. Kırım Tatar Milli Meclisi onları dikkatle dinledi ve onlara şu cevabi verdik: Doğru biz sizinle kardeşiz, ancak biz Rus baskısına kesinlikle karşıyız. Bundan sonra misafirlerimiz bir daha gelmediler. Şimdi diyorlar ki Kırım Tatarları Kazan Tatarları için kötü örnek oluyormuş…”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?