banner39

Kırımoğlu'na Avrupa Hatıra ve Vicdan Platformu ödülü

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na Prag’da 12 Haziran tarihinde Avrupa Hatıra ve Vicdan Platformu Ödülü verilecek.

Avrupa 11.06.2014, 19:37 11.06.2014, 19:37
Kırımoğlu'na Avrupa Hatıra ve Vicdan Platformu ödülü

Totaliter Sovyetler Birliği döneminde ve bağımsız Ukrayna’da insan hakları ve temel demokratik değeler ve özgürlüklerin savunmasına katlılarından dolayı Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Parlamentosu milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na Prag’da 12 Haziran tarihinde Avrupa Hatıra ve Vicdan Platformu Ödülü verilecek.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, QHA’ya yaptığı açıklamada, törene birçok rejim muhalifinin ve Ukrayna Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin katılacağını belirtti. Avrupa Hatıra ve Vicdan Platformu Ödülü, Prag’da 12-13 Haziran tarihlerinde yapılacak “Bugün Totalitarizm Mirası” uluslararası konferans çerçevesinde verilecek.

Kırımoğlu, “Avrupa Hatıra ve Vicdan Platformu Ödülü verilmesi için Prag’a davet edildim. Dışişleri Bakanlıklarının temsilcileri, Moskovalı muhaliflerin katılacağı ve birçok basın açıklanması yapılacağı büyük bir programın yapılması planlanıyor. Kuruluşun esas amacı komünist rejiminin suçlarını incelemek ve 2. Nürnberg sürecinin başlatılması” diye kaydetti.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, törende Kırım’daki durum ve mevcut gerçeklerde Kırım Tatarlarının sorunları hakkında konuşacağını belirtti.

Avrupa Hatıra ve Vicdan Platformu’nun ilk Ödülü Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na verilmesi kararı 30 Nisan 2014 tarihinde kabul edildi.

Kuruluşun resmi sitesinde, “Sayın Kırımoğlu, totaliter Sovyetler Birliği döneminde bağımsız Ukrayna’da insan hakları, temel demokratik değerler ve özgürlüklerin savunmasında gösterdiği çabaları ve cesareti için ödüle layık görüldü” denildi.

Platform, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun, yasaya aykırı şekilde Rusya’ya bağlanan Kırım’da Kırım Tatarlarının hakları savunmasında şimdiki mücadelesini tanıyor ve destekliyor. Ödülün Kırımoğlu’nun desteklenmesine yardım edeceğine ilişkin ümidini bildirdi.

Platform Başkanı Göran Lindblad, “Üyelerimizin insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü için mücadele eden eski Sovyet rejim muhalifine vermeye karar verdiğinden mutluyum” diye kaydetti.

Avrupa Hatıra ve Vicdan Platformu, Avrupa Birliği, Moldova, Ukrayna ve Kanada’nın 13 ülkesinden 37 devlet, akademik ve müze kuruluşlarını birleştirdi. Kuruluşun amacı, totaliter rejimlerin faaliyetleri hakkında bilgileri yaymaya ve totaliter rejimlerin kurbanlarını anmaya yönelik çabaları birleştirmek. 2012 yılının Haziran tarihinde Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’nda yapılan konferansta Platform komünist totaliter rejiminin suçlarını kınamak için adalet kurumlarının kurulması için hukuk uzmanları grubunu kurdu. Kurtuluş Hareketi’nin Araştırmalar Merkezi ve Kırım Tatar Milli Meclisi söz konusu platformda Ukrayna’yı temsil ediyor.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı

 

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?