banner39

K.İrlanda ilk sığınmacılarını karşıladı

11'i 5 yaşın altında olan 51 Suriyeli sığınmacı Birleşik Krallık'a, İngiliz hükümetinin kiraladığı ve Lübnan'ın Beyrut kentinden kalkan özel uçakla ulaştı

Avrupa 16.12.2015, 13:34 16.12.2015, 13:34
K.İrlanda ilk sığınmacılarını karşıladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşik Krallık'ın bu yıl sonuna kadar ülkeye almayı hedeflediği bin Suriyeli sığınmacıdan 51'i, Kuzey İrlanda'ya geldi.

İngiliz hükümetinin, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ile ortaklaşa yürüttüğü "Korunmasız Kişileri Yeniden Yerleştirme (VPR)" programı kapsamında ülkeye giriş yapan sığınmacılar, Belfast Uluslararası Havaalanı'nda Kızıl Haç Sığınmacı Hizmetleri Müdürü Neil McKittrick tarafından karşılandı.

Kuzey İrlanda, kabul ettiği 51 Suriyeli ile kapılarını sığınmacılara ilk defa açmış oldu. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Kuzey İrlanda bölgesel hükümetinin Başbakanı Peter Robinson, "Kuzey İrlanda'ya gelen Suriyeli ailelerin her birini memnuniyetle karşılıyorum. Umarım en kısa zamanda kendilerini yeni evlerinde güvende hissederler" dedi.

11'i 5 yaşın altında olan Suriyeli sığınmacılar Birleşik Krallık'a, İngiliz hükümetinin kiraladığı ve Lübnan'ın Beyrut kentinden kalkan özel uçakla ulaştı.

Suriye'nin komşu ülkelerindeki kamplardan gelen ve 10 aileden oluşan grubun, önümüzdeki birkaç günü Belfast'ta kurulan karşılama merkezinde geçirmesi ve ardından kent genelindeki konutlara yerleştirilmesi bekleniyor.

Kuzey İrlanda'ya VPR kapsamında yerleştirilecek ikinci grubun, Ocak-Nisan döneminde ulaşması öngörülüyor.

VPR PROGRAMI

İngiltere Başbakanı David Cameron, sığınmacı krizine çözüm kapsamında, 5 yıl boyunca ülkeye, Türkiye, Ürdün ve Lübnan'daki sığınmacı kamplarından 20 bin Suriyelinin alınacağını duyurmuş, ülkeye alınması kararlaştırılan 20 bin Suriyeli sığınmacıdan bininin de bu yılın sonuna kadar Birleşik Krallık'a getirilmiş olacağını söylemişti.

Suriyeli sığınmacıların Birleşik Krallık'a alınması için 2014'te uygulamaya koyulan VPR programının kapsamı genişletilmişti. Hükümet, kamplardan İngiltere'ye kabul edilecek kişiler arasından yetim ve öksüzler gibi savunmasız çocuklara öncelik verileceğini söylemişti.

İngiltere, BMMYK ile yürüttüğü VPR programı çerçevesinde özellikle şiddet ve işkence mağdurları ile tıbbi yardıma muhtaç kadın, çocuk ve yaşlı Suriyelilerin ülkeye girişine öncelik veriyor. İngiltere, bu program kapsamında Ocak 2014 ile Haziran 2015 tarihleri arasında zor durumda ve savunmasız olan sadece 216 Suriye vatandaşını topraklarına kabul etmişti.

VPR programıyla sığınmacılar, Birleşik Krallık'a gelir gelmez yerel belediyeler tarafından sağlanan evlere yerleştiriliyor, sağlık ve eğitim sisteminden faydalanabilirken, iş arayabiliyor. Ülkeye girdikleri günden itibaren beş yıl boyunca insani koruma programına dahil edilen sığınmacılar için beş yılın ardından Birleşik Krallık'ta oturuma başvurma hakkı doğuyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?