banner15

Kişiye özel yasa çıkarttıran İtalyan bakan istifa etti

İtalya'da işadamı sevgilisi için özel yasa çıkarttıran Ekonomik Kalkınma Bakanı Federica Guidi istifa etti

Kişiye özel yasa çıkarttıran İtalyan bakan istifa etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İtalya Ekonomik Kalkınma Bakanı Federica Guidi, işadamı sevgilisinin çıkarlarına uygun bir yasa değişikliğinin mecliste kabul edilmesini sağladığının ortaya çıkması üzerine istifa etti.

Yaklaşık 2 yıldır Matteo Renzi hükümetinde bu görevi yürüten Federica Guidi'yi istifaya götüren süreç, İtalyan enerji devi Eni'nin Basilicata bölgesindeki tesislerinde yasa dışı atık ticaretine ilişkin soruşturmanın açılmasıyla başladı. İtalyan basınındaki haberlere göre, bu kapsamda 23 kişi soruşturulurken, dün Eni'nin bölgedeki 5 yönetici ve çalışanı da gözaltına alındı. Potenza Savcılığı'nın soruşturma altına aldığı kişiler arasında Bakan Federica Guidi'nin mühendislik şirketleri sahibi olan işadamı sevgilisi Gianluca Gemelli'nin de bulunduğu açıklandı. Bu nedenle, Bakan Guidi ve Gemelli arasındaki telefon konuşmaları da savcılığın dinlemesine takıldı.

PETROL DEVİ TOTAL'İN LEHİNE BİR YASAYI DEĞİŞTİREREK 2 BUÇUK MİLYON DOLAR KAZANDI

Aralık ayında geçen bir telefon görüşmesine göre Gemelli, bakan sevgilisinden kendi iş çıkarlarına hizmet edecek bir yasa değişikliğinin mecliste kabul edilmesini sağlamasını istedi. Bakan Guidi de, merak etmemesini ve bu yasanın geçeceği sözünü vererek, hatta Anayasal Reform Bakanı Maria Elena Boschi'yi de bu konuda ikna ettiğini söyledi.

Meclis görüşmeleri sırasında son anda yapılan söz konusu yasa değişikliğinin, çok uluslu petrol şirketi Total'in öncülüğündeki bir konsorsiyumun Basilicata bölgesinde petrol ve gaz üretim tesisleri projesinin çevresel nedenlerden ötürü önünü kesen bir maddeye ilişkin olduğu kaydedildi. Bakan sevgilisi sayesinde bunun değişmesini sağlayan Gemelli'nin, “Tempa Rossa" adlı bu projeye 1,6 milyar dolarlık yatırımı söz konusu olan Total'den 2,5 milyon dolarlık iş aldığı öne sürülüyor.

GUİDİ, ÜLKENİN ÖNDE GELEN İŞ KADINLARINDAN

Tüm bunların ortaya çıkması üzerine dün Başbakan Matteo Renzi'ye “Sevgili Matteo" diye başlayan bir istifa mektubu yazan Bakan Guidi, kendi iyi niyeti ve eylemlerinin doğruluğundan emin olduğunu, bu hükümette 2 harika yıl geçirdiğini ifade etti.

Matteo Renzi de Guidi'ye cevaben, bugüne kadar kararlı ve güçlü bir şekilde yaptığı çalışmaları takdir ettiğini, istifa tercihine de saygı duyduğunu belirterek, önümüzdeki günlerde kendisinden boşalan koltuğa başka bir bakan atayacağını bildirdi.

İtalya'daki en büyük işadamları derneği olan Confindustria'nın 2008-2011 yılları arasında başkan yardımcılığını da üstlenmiş olan 47 yaşındaki Federica Guidi, ülkenin önde gelen iş kadınlarından biri. Ünlü işadamı Guidalberto Guidi'nin kızı olan Federica Guidi, ailesinin sahip olduğu köklü Ducati Energia şirketinin üst düzey yöneticisiyken, bu görevinden feragat ederek Başbakan Matteo Renzi'nin liderliğindeki hükümette yer almayı kabul etmişti.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2016, 08:50
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48