banner39

Kıyamet korkusu Rus zenginleri sığınağa kaçırdı!

Rus zenginler, Maya takvimine göre Cuma günü beklenen dünyanının sonunu atlatabilmek için Stalin sığınağını kiralıyorlar.

Avrupa 19.12.2012, 11:55 19.12.2012, 11:59
Kıyamet korkusu Rus zenginleri sığınağa kaçırdı!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Maya takvimine göre 21 Aralık Cuma günü beklenen dünyanın sonunu getirebilecek felaketten kaçmak için Rusya'da, Sovyet döneminden kalma Stalin'in sığınağı zenginlerin hizmetine sunuldu. İnternet sitesinden kiraya verilen 65 metre derinlikteki sığınağa girebilmek için her bir kişinin 12 bin 500 ile 37 bin Avro arasında değişen giriş ücreti ödemesi gerekiyor. Şu anda müze olarak kullanılan Moskova'daki sığınağa 3 ile 7 yaşları arasındaki çocuklar ücretsiz girebilecek. 65 yaşından yukarı olanların girmesi ise yasaklandı.

Uzun süre yetecek kadar gıda maddesi ve su bulunan sığınağı kiralayanlar, beklenen felaket meydana gelmezse müşterilerinden aldıkları paranın yarısını geri iade edecekler. Kreml Sarayına 1 km uzaklıkta bulunan sığınak, 1956 yılında, yani Stalin'in ölümünden 3 yıl sonra inşaa edilmesine rağmen 'Stalin sığınağı' olarak adlandırılıyor. 2006'dan beri müze olarak kullanılan sığınakta bazı özel günler kutlanıyor, oyunlar oynanıyor ve düğünler için kiralanıyor.

Sığınak'ta 9,5 metre çapında, toplam 7 bin metrekare bir alana sahip 4 tünel bulunuyor. İç dekorasyonu tamamen değiştirilen sığınakta Sovyet döneminden sadece zırhlı kapılar ve çelik duvarlar kalmış.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?