KKTC'de Rum mezarlığına saygısızlık

Girne'deki Rum Ortodoks mezarlığında Türk öğrencinin moda çekimi uluslararası bir krize dönüştü. KKTC basını Rumlardan özür diledi.

KKTC'de Rum mezarlığına saygısızlık

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

KKTC’de Girne’deki Rum Ortodoks mezarlığında Moda çekimi Güney Kıbrıs’ı ayağa kaldırdı. Ada’daki kriz, bir üniversitede grafik ve tasarım bölümü birinci sınıf öğrencisi Bilal Baştemur’in Ortodoks mezarlığında yaptığı “model çekimleri” sonrasında patladı. Baştemur, çekimlerini “kişisel web sitesinde yayınlayınca ortalık karıştı. Fileleftheros gazatesi , “Rumların, bu durumu ‘barbarlık’ ve ‘yağmalama’ olarak nitelediğini” yazdı.

Rum Ortodoks Kilisesi de, konuyu yakın takibe aldı, BM ve AB yetkiliklerine tepkiler iletildi. KKTC medyası da, “Pardon” manşetini atarak Rumlardan özür diledi.

Rum Kilisesi, KKTC Din İşleri Dairesi ile de iletişime geçti. KKTC Din İşleri Dairesi Başkanı Talip Atalay’a, “yapılan saygısızlık karşısında üzüntülerini” ileten Rum Kilisesi, “olayın araştırılmasını” rica etti. Atalay da, daire olarak “konunun takipçisi olacakları” güvencesi verdi.

Milliyet Gazetesi'nin iddiasına göre Atalay, “Bu çekimleri kınıyoruz. İnançlara saygısızlık kabul edilemez” dedi. Mezarlıkta model çekimi yapan Baştemur da, “İçeri izin alarak girdik, asla saygısızlık yapmayı düşünmedik” dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2014, 11:19
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
levent
levent - 7 yıl Önce

dünyadaki müslümanları el altından öldürten sözde saygılı hristiyanlar allah size istediğinizi yakında verecek

osman
osman - 7 yıl Önce

kıbrıs harekatı öncesi türk kadınlarına tecavüz eden topluca katledip hayvan gibi gömerken iyide ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

banner39