banner39

Kohl, Türkleri gönderme sözünü savundu

Eski Alman Başbakan Kohl, Türklerin yarısının ülkelerine geri gönderilmesi yönündeki sözlerini savundu.

Avrupa 03.08.2013, 12:19 03.08.2013, 12:19
Kohl, Türkleri gönderme sözünü savundu

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Eski Alman Başbakan Helmut Kohl'ün yeni ortaya çıkan Almanya'da yaşayan Türklerden yarısını ülkelerine geri gönderme planı hakkında Berlin'deki bürosundan bir açıklama yapıldı. Açıklamada Kohl, 1982 yılında takib ettiği yabancılar politikasını savunarak o sıralarda konunun yeterince ve geniş bir şekilde tartışıldığını belirtti. O gün takib ettiği politikanın doğru olduğunu savunan Kohl, artık bu konuyla ilgili daha fazla bir açıklama da yapmayacağını kaydetti.

'Spiegel Online'da yayınlanan haberde İngiliz istihbaratının Kohl ve eski İngiliz Başbakan Margaret Thatcher arasındaki görüşme tutanakları, 30 yıllık gizlilik süresi dolduğundan kamuoyuna duyurulmuştu. Kohl'ün Thatcher'la yaptığı bir görüşmede Almanya'da yaşayan Türklerin sayıları çok olduğundan asimile edilmelerinin mümkün olmadığını söylediği ve yarısını vatanlarına geri göndermek istediği bildirilmişti.

Kohl'ün bürosundan yapılan açıklamada, İngiliz istihbarat tutanaklarının Spiegel haberinde doğru bir şekilde yayınlandığı onaylandı. Ancak Kohl'ün bugün de aynı düşünceleri taşıyıp taşımadığı belirtilmedi.

ANA MUHALEFETTEN ELEŞTİRİ

Alman ana muhalefet partisi Sosyal Demokrat Parti SPD'nin Parlamento sözcüsü Thomas Oppermann, Kohl'ün yeni ortaya çıkan ifadelerinin ürkütücü olduğunu, bu düşüncenin göçmen ve mültecileri bir yük olarak görmekten kaynaklandığını söyledi. Oppermann, artık bugün ülkeye gelen göçün nitelikli iş gücü eksikliğinden dolayı bir şans olarak görüldüğünü belirtti.

Berlin Türk Toplumu Başkanı Kenan Kolat ise, artık bugünün politikasının bu tür açıklamalar yapmasının imkansız olduğunu ve bunun da Almanya'da bir ilerlemeyi gösterdiğini söyledi. Yeşillerden Türk asıllı milletvekili Memet Kılıç da, Kohl'ün bu sözlerinin yeni ortaya çıkmış olabileceğini, ama aslında bu düşüncelerin onlarca yıldan beri Hristiyan Demokratlar Birliğinin takib ettiği yabancılar politikası çizgisini gösterdiğini kaydetti.

SARRAZİN'DEN KOHL'E DESTEK

SPD tarafından eleştirilen eski başbakan Kohl'ün yeni ortaya çıkan sözleri sosyal demokrat politikacı Thilo Sarrazin tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı. Sarrazin de Türklere ve Araplare 'asimile edilmeleri' mümkün olmayan, sebze ticaretinden ve başörtülü kız dünyaya getirmekten başka bir şey bilmeyen topluluklar ifadesiyle hakaret etmişti.

Sarrazin Kohl'ün sözleri hakkında yaptığı açıklamada, bugün de asimile olmak istemeyen Müslümanların Alman politik çevreleri tarafından görmezden gelindiğini, Avrupa'da herkes tarafından bu tartışma yapıldığı halde politikacıların gerçekleri inkar ederek, Müslüman toplumları şirin göstermeye çalıştıklarını iddia etti.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?