banner39

Köle taciri gerçek yerine kavuştu

Irkçılık ve polis şiddeti karşısında dünya çapında süregelen protestolar çerçevesinde İngiltere'nin Bristol kentinde, protestocular Britanyalı köle taciri Edward Colston'ın heykelini kaidesinden söküp Avon nehrine attı. Britanya İçişleri Bakanı Priti Patel, bu eylemi keskin bir dille kınadı. Ancak yorumcuların bazıları bakanla aynı fikirde değil.

Avrupa 09.06.2020, 13:54
Köle taciri gerçek yerine kavuştu

Polisin öfkeli kalabalıklara izin vermesi ve olayın ardından toplumun birçok temsilcisinin anlayışlı bir tutum içine girmesi, The Times'ı öfkelendirmiş:

Edward Colston, köle taciri olarak korkunç şeyler yapmış. Ancak vandalizm ve saygısız bir tavır göstermek affedilemez ve kriminal eylemler. Bunların polis tarafından mazur gösterilmesi değil, engellenmesi gerekir. Colston'ın heykeline zarar verilmesi, beyaz ırkçılığın temsilcisi kabul ettikleri kişilere ait heykelleri yıkmayı hedeflemiş bir kampanyanın son numarası. Üniversiteler ile kültür kurumlarının birçok temsilcisi bu türden bir zorbalığa direnmek yerine kültür tarihini sansürlemeyi tercih ediyor. Nitekim bu da kültürel değerlerin nesiller boyunca korunmasına çabalayan bir eğitim sisteminin onlarca yıldır bilinçli olarak yıkılmaya çalışılmasının doğal bir sonucu.”

Köle taciri gerçek yerine kavuştu

Der Tagesspiegel kampanyayı destekliyor:

“Çoğu Britanyalı ... ancak şimdi Colston'ın farkına vardı. Ne de olsa köle ticareti Britanya toplumunun kendi hakkındaki algısında yer almıyor -en azından şimdiye dek, zira bu da yavaşça değişiyor. Bir zamanların köle tacirleri daha ziyade yerelde önemli şahsiyetler ve iyiliksever insanlar olarak görülüyor. ... Bu anlamda Colston'ın heykelinin sökülmesi, Britanya'nın belleğinde, çoktan vakti gelmiş bir dönüm noktası olarak kabul edilebilir. Zira bu heykel hatırlamak için değil, unutmak için buradaydı. İnsanlığa karşı işlenen suçların küçümsenmesi, dile getirilmemesini temsil ediyordu. Şimdiyse Bristol limanının dibini boyladı ve böylesi daha iyi.”

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?