banner39

Köln Belediyesinden 'Cami' broşürü

Almanya'nın Köln şehri belediyesi tarafından cami inşaası tartışmaları konusunda halkı bilgilendirmek için 60 sayfalık bir broşür yayımlandı.

Avrupa 02.04.2012, 13:12 02.04.2012, 13:12
Köln Belediyesinden 'Cami' broşürü

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da son yıllarda minareli ve kubbeli camilerin sayısında görülen artışın, bazı ırkçı parti ve grupların suistimaline neden olduğunu düşünen Köln Belediyesi 'NS-Dokumentationszentrum' (Nazi Dökümantasyon Merkezi)'ne bağlı 'Aşırı Sağcılığa karşı bilgilendirme ve eğitim' kurumu 'ibs' tarafından cami inşaatları ve bunların ırkçılar tarafından suistimal edilmesini konu alan bir broşür yayımlandı.

Patrick Fels, Hans-Peter Killguss ve Hendrick Puls tarafından hazırlanan 60 sayfalık broşürde, cami inşaa edilen yerlerde yaşanan sorunlar ele alınmış. Kuzey Ren Westfalya Eyaletinde ırkçılığa karşı mücadele veren 5 danışma ekibinin tecrübelerine müracaat edilerek bilgilendirme yapılmış.

'Cami İnşaatı Çatışmaları' adı verilen broşürde Köln'de inşaatı tamamlanmak üzere olan DİTİB Camii'nin dışında, Dortmund, Pulheim ve Hamm şehirlerindeki camiler de broşüre konu edildi. Bu camilerin inşaası sırasında meydana gelen mahalli çatışmalar ve ırkçı grupların takip ettikleri stratejiler ile başarılı bir şekilde sonuçlanan projeler tanıtıldı.

Broşürün ikinci bölümünde camiler hakkında ele alınan bilimsel çalışmalarla gazete haberleri değerlendirildi. Bu değerlendirmede İslam karşıtı ırkçılığın etkileri ele alınarak, 'Politically Incorrect' gibi aşırı sağcı web siteleri ve gruplar da analiz edildi.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?