banner39

Köln'de 'Birlikte' programıyla NSU saldırısı hatırlatıldı

Almanya'nın Köln şehrindeki Keupstrasse'de, ırkçı terör örgütü NSU tarafından yapılan bombalı saldırının 10. yıldönümü anısına, Türkçe 'Birlikte' sloganıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Avrupa 09.06.2014, 13:51 09.06.2014, 13:51
Köln'de 'Birlikte' programıyla NSU saldırısı hatırlatıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irkçı terör örgütü NSU'nun Almanya'nın Köln şehrindeki Keupstrasse'de yaptığı bombalı saldırının 10. yıldönümü nedeniyle 3 günlük bir program düzenlendi. Türkçe ifadeyle 'Birlikte' adı verilen programda müzik şölenleri, kitap okuma saatleri ile 9 Haziran 2004'teki ırkçı eylem hatırlatılıyor. Çoğunlukta Türklerin oturduğu Keupstrasse'de patlatılan bomba sonucu 22 kişi ağır olmak üzere birçok insan yaralanmıştı.

Pazar günü Keupstrasse'deki dükkanlar açıldı ve buradaki sivil toplum kuruluşlarının lokallerinde bazı etkinlikler yapıldı. Otuzdan fazla sahnede müzik konserleri düzenlendi ve film gösterimleri yapıldı. On sene önceki patlamayı bizzat yaşayanlar, hatıralarını anlattılar.

Ayrıca programlar sırasında Alman güvenlik yetkililerinin olay sonrası ırkçı motifleri dışlayarak, burada yaşayanların bir iç kavgası olarak inceleme yapması da eleştirildi. Ancak 2011 Kasım ayında yeraltı ırkçı örgütü NSU tetikçileri Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos'un ölü olarak ele geçirilmesi ve Zwickau şehrinde örgüt evinin bulunması sonucu, Köln'deki bombalı saldırının da bu terör örgütü tarafından gerçekleştirildiği ortaya çıkmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?