Kongolu Başkandan İspanyol köyüne yardım

Kongo Devlet Başkanı, kendi ülkesindeki iç savaştan dolayı onbinlerce insan yerlerinden olurken, tatil yaptığı İspanyol köyüne 10 bin Avro bağışladı.

Kongolu Başkandan İspanyol köyüne yardım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kongo hükümeti ile M23 adı verilen isyancılar arasındaki çatışmalardan dolayı 100 bin insan yaşadıkları köylerden ve kentlerden kaçarken, Devlet Başkanı Denis Sassou Nguesso, ailesiyle birlikte tatil yaptığı İspanyol köyüne 10 bin Avro hediye etti.

Başkan ve ailesi, İspanyol köyünde tatil yaptıkları beş yıldızlı oteli terketmeden önce köyden bazı kişilerle Pazar günü biraraya geldi. Bu sırada Başkan'ın karısı köylülerden 84 yaşındaki bir ihtiyara bir zarf uzatarak bunun köylüler için olduğunu söyledi.

İspanyol ihtiyar önce bu parayı köyün muhtarına vermek istedi. Ancak köylüler ihtiyardan paranın tamamını kendilerine dağıtmasını istediler. Bunun üzerine ihtiyarın kızı Cristina Florido ve eşi her köylüye 12 Avro olmak üzere parayı dağıtmaya başladılar. Şimdiye kadar 800'den fazla nüfuslu köyün ahalisinden yüzde 70'inin gelip paralarını aldıkları bildirildi. Florido, Kongo Başkanının karısının niçin babasına parayı verdiği sorusuna cevaben, tam olarak bilemediğini, ancak bir gün önce babasını Başkanın karısının gördüğünü ve birbirlerini selamladıklarını söyledi.

Kongo Cumhuriyeti Afrika'nın en büyük petrol ülkelerinden birisi, ancak ülke nüfusunun büyük çoğunluğu yoksulluk içinde yaşıyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2013, 14:02
banner53
YORUM EKLE

banner39