banner39

Kopenhag'da bisiklet sayısı araba sayısını geçti

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da artık trafikteki bisiklet sayısı araba sayısından fazla

Avrupa 02.12.2016, 14:57 02.12.2016, 16:10
Kopenhag'da bisiklet sayısı araba sayısını geçti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da uzun bir süredir toplu ulaşım altyapısı ve bisiklet yollarına yapılan yatırımlar meyvesini veriyor. Belediyenin verilerine göre, Kopenhag'da şehir trafiğindeki bisiklet sayısı ilk kez araba sayısını geride bıraktı.

Kopenhag Belediyesi 1970 yılından itibaren şehir trafiğiyle ilgili istatistikleri topluyor. Başlangıçta belli merkezlerde görevliler tarafından yapılan sayımlar artık elektronik sayaçlarla gerçekleştiriliyor.

Kopenhag'da 1970 yılındaki ilk sayımda 351 bin 133 araba ve 100 bin 71 bisiklet trafikteyken günümüzde bu sayılar 252 bin 600 arabaya karşılık 265 bin 700 bisiklet şeklinde açıklandı.

Konuyla ilgili basın bildirisi yayımlayan Kopenhag Belediyesi Çevre ve Teknik İşler Komisyonu Başkanı Morten Kabell, ”Sayılar bisikletin açıkça Kopenhag’ın favori ulaşım aracı olduğunu ortaya koyuyor ve şehir planlaması yaparken bu ulaşım aracına öncelik tanımamız gerektiği anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

Kopenhaglılar geniş bisiklet yolları istiyor 

AA muhabirine konuşan 72 yaşındaki mimar Bjarne Karlstad, ”Şehir merkezinde yaşıyorum. Bisiklet kullanmak havanın temiz kalmasını sağlıyor, o yüzden çok sevindirici. Gördüğünüz gibi kendim de bisiklet kullanıcısıyım. Her gün bisiklet kullanıyorum. Bisiklet yollarının artması iyi, geniş yollar da çoğalabilir. O zaman birçok bisiklet aynı anda hareket edebilir.” dedi.

Kopenhag’ın kuzeyindeki Gentofte şehrinde yaşayan Ole Olsen ise 1989 yılında Kopenhag şehir merkezinde çalışmaya başladığı tarihten itibaren ev ve işi arasındaki gidiş ve dönüş mesafesi 20 km olan yolu haftanın 5 günü bisikletiyle kat ettiğini söyledi.

Kopenhag’daki bisikletli sayısının artmasını çevre yönünden olumlu fakat bisiklet trafiği akışının kötüleşmesi açısından olumsuz bulan Olsen, ”Bisiklet yollarının daha kalabalık olmaya başlaması, bisiklet kullanmayı sorunlu hale getiriyor. Bisiklet yolları biraz daha geniş olabilir.” diye konuştu.

Bisikletinin lastiği patladığı için eski bisikletiyle Kopenhag Belediye Meydanı’nda AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Sofie Fuglesang, ”Arabam yok o yüzden bisikletimi tüm ulaşım ihtiyaçlarım için kullanıyorum. İşten eve giderken, çocuklarımı yuvadan alacağımda, alışveriş yapmam gerektiğinde bisikletimi kullanıyorum ama bu gördüğünüz ile değil, çok daha iyisiyle.” açıklamasında bulundu. 

ARAÇ TRAFİĞİNİN KISITLANMASI BİSİKLETE YÖNELTTİ

Kopenhag’da 21 yıldır bisiklet satışı ve tamiri yapan Kadir Şimşek, bisikletli sayısının artışını, belediye tarafından şehir merkezinde araç trafiğini kısıtlamak için alınan önlemlere bağladı.

Şehir merkezinde park ücretlerinin artmasının halkı bisiklete binmeye yönelttiğini belirten Şimşek, Kopenhag’da araç trafiğinin yoğun olmasına karşın, bisikletliler için altyapının güzel ve düzenli olduğunu kaydetti.

Danimarka’daki yabancıların bisiklete hevesli olmadığını daha çok otomobil kullandığını ifade eden Şimşek, Danimarkalılara oranla yabancıların bisiklet kullanım oranının çok düşük olduğunu belirtti.

Bir bisiklet mağazasında müdür olarak çalışan Mehmet Yılmaz ise Kopenhaglıların hem sağlık yönünden hem de işe kolay ulaşım açısından bisiklete bindiğini söyledi.

Yorumlar (0)
25
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?