Kore Yarımadası için düzenlenen dışişleri bakanları zirvesi sona erdi

Kanada'nın Vancouver kentinde gerçekleştirilen Kore Yarımadası'nın Güvenlik ve İstikrarı İçin Vancouver Dışişleri Bakanları Zirvesi tamamlandı

Kore Yarımadası için düzenlenen dışişleri bakanları zirvesi sona erdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kanada'nın Vancouver kentinde toplanan Kore Yarımadası'nın Güvenlik ve İstikrarı İçin Vancouver Dışişleri Bakanları Zirvesi sona erdi.

Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun temsil ettiği zirveye Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland ve ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ortak ev sahipliği yaptı. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson ile baş başa bir görüşme gerçekleştirdi.

Freeland ve Tillerson, zirve sonunda ortak bir basın toplantısı düzenledi.

YAPTIRIMLARIN UYGULANMASI İÇİN 3,25 MİLYON DOLAR

Toplantıda konuşan Freeland, Kanada'nın Kuzey Kore rejimine karşı yaptırım uygulamasına yardımcı olmak için ABD Dışişleri Bakanlığının yürüttüğü programa maddi katkıda bulunacağını söyledi.

Freeland, "Bu para yaptırımları uygulamak için siyasi irade sahibi olan ancak teknik kapasitesi bulunmayan pek çok ülkenin kapasite geliştirmelerinde kullanılacak. Kanada, bu kapasite geliştirme çalışmaları için ABD ile ortak bir çaba için 3,25 milyon dolar katkıda bulundu." dedi.

Bakan Freeland, Birleşmiş Milletlerin (BM) Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımlarının bölgede barış ve istikrar sağlanıncaya kadar uygulanması gerektiğini yineledi.

"KUZEY KORE'NİN NÜKLEER GÜÇ OLDUĞI BİR DÜNYA KABUL EDİLEMEZ"

Tillerson ise ABD'nin Kuzey Kore'nin nükleer bir güç olduğu bir dünyayı asla kabul etmeyeceğini ve ülkedeki rejimin nükleer programı sökmeye başlayıncaya kadar yaptırımların kalacağını dile getirdi.

ABD ile Kuzey Kore arasındaki doğrudan görüşmelerin çok uzakta olduğunu kaydeden Tillerson, "Üretken görüşmeler inanılır bir pazarlık ortağı gerektirir. Kuzey Kore henüz kendisini güvenilir bir ortak olarak göstermemiştir." değerlendirmesini yaptı.

Öte yandan, Kore Yarımadası'nın Güvenlik ve İstikrarı İçin Vancouver Dışişleri Bakanları Zirvesi için Kanada'da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, temaslarını tamamlayarak ülkeden ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2018, 11:16
banner53
YORUM EKLE

banner39