banner39

Kosova bağımsızlığın 7'inci yılını kutluyor

Kosova'nın bağımsızlığının 7. yıl dönümü, başkent Priştine başta olmak üzere tüm ülkede kutlanıyor

Avrupa 17.02.2015, 17:16 17.02.2015, 17:28
Kosova bağımsızlığın 7'inci yılını kutluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sırbistan'dan 17 Şubat 2008 tarihinde tek taraflı bağımsızlığını ila eden Kosova'da, "Bağımsızlık Günü" etkinlikleri başladı.

Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga ile Başbakan İsa Mustafa, Bağımsızlık Günü etkinlikleri kapsamında, Kosova'yı bağımsızlığa taşıyan sürecin mimarı olan İbrahim Rugova'nın kabrini ziyaret etti.

Yahyaga, burada yaptığı açıklamada, Rugova'nın bağımsız Kosova'nın "fikir babası" olduğunu belirterek, Rugova'nın, özgürlük, bağımsızlık ve demokrasi platformu çevresinde tüm Kosova halkını seferber etmeyi başardığını ifade etti.

Yahyaga, Kosova'nın bugün özgür, bağımsız, egemen ve açık bir Avrupa-Atlantik perspektifi olan bir ülke olduğunu vurguladı.

Başbakan İsa Mustafa da Rugova'nın, Kosova'nın bağımsızlık temellerini attığı kaydederek, hayatı boyunca Kosova'nın bağımsız bir devlet olması, Kosovalıların özgür bir hayat sürmesi için büyük bir adanmışlıkla çalıştığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Yahyaga ve Başbakan Mustafa, daha sonra Kosova Kurtuluş Ordusu'nun (UÇK) en önemli komutanlarından Adem Yaşari'nin Prekaz'daki kabrini ziyaret etti.

Yahyaga ve Mustafa'ya, kabine üyeleri de eşlik ediyor.

"50 BİN EURO"
 
Bu arada, ekonomik sorunlar ve istikrarsızlıkla boğuşan ülkedeki durum, Bağımsızlık Günü kutlamalarına da yansıdı. Kosova Hükümeti, kutlamalar için kullanılmak üzere sadece 50 bin avroluk bir bütçe ayırdı.

Bütçenin, caddelerin süslenmesi ve diğer etkinlikler için kullanılacağı bildirildi.

Geçen yıllara oranla bu yıl son derece mütevazi etkinlikler planlanırken, askeri törenlerin yapılmayacak olması dikkati çekti.

Etkinlikler kapsamında ayrıca, Kosova Meclisi'nde özel bir oturum düzenlenecek ve ülkedeki diplomatların da katılacağı bir resepsiyon verilecek.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?