banner15

Kosova ile Sırbistan sınırda uzlaştı

Kosova ve Sırbistan sınır konusunda antlaşmaya vardı, 8 gün içinde karşılıklı olarak ithal yasaklarını kaldıracaklar

Kosova ile Sırbistan sınırda uzlaştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kosova ve Sırbistan sınırda yaşadıkları problemi çözerek bir uzlaşmaya vardı. Sırp temsilci Borislav Stefanoviç ve Kosova temsilcisi Edita Tahiri’nin Brüksel’de verdikleri bilgiye göre iki ülke arasında bir antlaşma yapıldı. Antlaşmada Kosova’nın sınırda kullanacağı bayrak ve devlet armasının bulunmadığı, sadece ‘Kosova Gümrüğü’ ibaresi yeralan bir gümrük mührü kabul edildi. Sırbistan, Kosova’yı devlet olarak tanımadığından gümrükte bu sembolleri kullanmasının Kosova’yı dolaylı olarak tanımak anlamına geldiğini iddia ediyor.

Ayrıca antlaşmaya göre her iki taraf da önümüzdeki 8 gün içinde karşılıklı olarak ithalat yasağını kaldıracak. Fakat antlaşmada, kavgalı sınırda gümrük kontrollerinin kimin tarafından yapılacağı konusuna açıklık getirilmedi. Kontroller geçici olarak KFOR birlikleri tarafından devralındı. Sırpların çoğunlukta olduğu Kuzey Kosova’nın durumu da Brüksel’deki görüşmelerde ele alınmadı.

Alman başbakan Angela Merkel, bir süre önce Belgrad’a yaptığı ziyarette, Sırbistan’ın Kuzey Kosova’dan tamamen çekilerek, yönetimi Kosova devletine bırakmasını talep etmişti. Merkel, Sırbistan’ın AB’ye tam üyeliğe aday olabilmesi için bunun şart olduğunu söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2011, 14:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35