banner39

Kosova, Sırp-NATO uzlaşmasını kabul etmedi

Kosova’daki sınır problemlerini çözmek üzere Sırplarla NATO uzlaştı, Kosova hükümeti Sırp yanlısı bu antlaşmayı kabul etmedi

Avrupa 04.08.2011, 15:21 04.08.2011, 15:21
Kosova, Sırp-NATO uzlaşmasını kabul etmedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sırbistan ile Kosova arasındaki sınır gerginliği devam ediyor. Sırp temsilcilerle NATO arasında varılan uzlaşma, Kosova hükümeti tarafından ‘kabul edilemez ve uygulanamaz’ ifadeleriyle geri çevrildi. NATO ile Sırplar arasında varılan antlaşmaya göre Kuzey Kosova’daki Jarinje ve Brnjak sınır kapılarında kontrol KFOR birliklerine verilecek, buna karşılık Sırp azınlıklar yollarda oluşturdukları barikatları kaldıracak. KFOR’a devredilecek sınır kontrol süresi Eylül ayına kadar belirlendi, ancak gerekirse daha da uzatılabileceği kaydedildi.

Bu antlaşma KFOR komutanı Alman general Erhard Bühler ile Sırplar adına Kosova’dan sorumlu Sırbistan Devlet bakanı Goran Bogdanovic arasında yapıldı. Görüşmelerde aracı olarak Sırp tarafından Borko Stefanoviç de bulundu. Ancak Kosova hükümetinden hiçbir temsilci görüşmelere davet edilmedi.

Kosova hükümeti bu antlaşmayı ‘kabul edilemez ve uygulanamaz’ ifadeleriyle geri çevirdi. 2008 yılında bağımsızlığını ilan etmesinden sonra Kosova’ya karşı ithalat yasağı başlatan Sırbistan, Kosova’nın bağımsızlığını tanımıyor ve Kuzey Kosova’daki Sırp azınlıkları kullanarak bölgede karışıklıklar çıkarıyor. Kosova’nın da Sırbistan’a karşı ithalat yasağı koyması ve bu yasağı kontrol etmek için kuzey sınırına güvenlik güçleri göndermesi üzerine çatışmalar başlamıştı ve bir Kosova polisi Sırplar tarafından öldürüldü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?