banner39

Kosova, Sırplarla ortak sınır kontrolü yapıyor

Sırbistan ve Kosova, AB gözetiminde iki yerde ortak sınır kontrol kapıları açtı.

Avrupa 11.12.2012, 18:11 11.12.2012, 18:11
Kosova, Sırplarla ortak sınır kontrolü yapıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kosova'nın kuzeyinde, Sırbistan'ın güneyindeki iki sınır kenti Jarinje ve Merdare'de iki ülke tarafından ortak olarak yönetilen sınır kapıları açıldı. Kapılardaki görevli polis ve gümrük memurları AB'nin hukuki denetleme dairesi EULEX tarafından kontrol ediliyor.

İki ülke arasındaki gerginliğin giderilmesini sağlamayı amaçlayan ve Sırbistan'ı daha fazla AB'ye yaklaştıracak ortak sınır yönetimi AB tarafından şart koşulmuştu. Ortak çalışmanın taraflar arasındaki düşmanlığı azaltması bekleniyor. 31 Aralık'ta iki sınır kapısının daha açılması planlanıyor.

Sırbistan Başbakanı Ivica Dacic, ülkesinin Mart ayında yapılacak AB dışişleri bakanları toplantısında Haziran'dan itibaren üyeliğe alınma görüşmelerine başlama kararı almalarını beklediğini söyledi. AB ülkeleri Sırbistan'la görüşme başlatılması konusunda farklı düşünüyorlar. Mart ayında yapılan zirvede Sırbistan resmen aday olarak kabul edildi.

Aynı şekilde AB içinde Kosova ile ilerde üyeliğe alınması için şart olan bir istikrar ve ortaklık antlaşması yapılıp yapılmaması konusunda da ihtilaf var. 2008'de Sırbistan'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Kosova, AB ülkeleri arasında Yunanistan, Romanya, Slovakya, İspanya ve Kıbrıs Rum Cumhuriyeti tarafından henüz tanınmadı.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?