banner39

Kosova yeni silahlı gücünü oluşturuyor

Kosova Başbakanı Taçi, "Kosova Güvenlik Kuvvetleri'nin bundan sonra değişerek Kosova Silahlı Kuvvetleri adı altında ülke savunmasını gerçekleştireceğini duyurdu

Avrupa 17.02.2014, 18:03 17.02.2014, 18:03
Kosova yeni silahlı gücünü oluşturuyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga, Kosova'nın bağımsızlığının 6. yıldönümü dolayısıyla, "Bugün, halklarımızın birleştiği gündür. Bu, kaderimizi kendimizin belirlediğinin kanıtıdır" dedi.

Kosova'nın, Sırbistan'dan 17 Şubat 2008 tarihinde ayrılarak, bağımsızlığının ilan edilişinin yıldönümü, başkent Priştine'de düzenlenen askeri törenle kutlandı. 

Törende, çeşitli birliklerden yüzlerce asker halkı selamladı.

Yahyaga, burada yaptığı konuşmada, bağımsızlığının ilanının, Kosova tarihindeki en önemli gelişme olduğunu belirtti.

''Bugün, halklarımızın birleştiği gündür. Bu, kaderimizi kendimizin belirlediğinin kanıtıdır'' ifadesini kullanan Yahyaga, bağımsız ve güçlü bir devlet olma yolunda çabalarının süreceğini kaydetti.

Başbakan Haşim Taçi de Kosova'nın bağımsız bir devlet olarak 6 yıldır ayakta durduğunu, kısa sürede, bölgesinde ve uluslararası alanda istirar ve barışa katkı sunan bir ülke haline geldiğini belirtti.

"Kosova Güvenlik Kuvvetleri"nin, ülke bağımsızlığının korunması için özveriyle çaba gösterdiğini ifade eden Taçi, görevini bundan sonra "Kosova Silahlı Kuvvetleri" adıyla yerine getirmeyi sürdüreceğini belirtti.

Taçi, ayrıca Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) bünyesinde ülkesi için hayatlarını kaybedenlerin ve eski Cumhurbaşkanı İbrahim Rugova'nın ülkeleri için yaptıklarını unutmayacaklarını kaydetti.

Öte yandan, Kosova Meclisi'nde de bağımsızlık ilanının yıldönümü dolayısıyla özel oturum düzenlendi.

Meclis Başkanı Yakub Krasniqi, özel oturumda yaptığı konuşmada, ''17 Şubat 2008 tarihi, halkımızın asırlar boyu süren özgürlük, bağımsızlık ve demokrasi mücadelesinin tacı olarak Kosova tarihinde yer alacaktır. Kosova, 6 yıllık bağımsızlık tarihinde, hiç kimseye zarar vermediği gibi, ülke sınırları içinde yaşayan toplumun tüm bireylerine karşı saygılı bir devlet olduğunu da gösterdi'' dedi. 

Priştine'de, bağımsızlık günü dolayısıyla ayrıca Taçi'nin evsahipliğinde yerli ve yabancı davetlilerin katılımıyla resepsiyon gerçekleştirildi. 

-Arnavutluk Cumhurbaşkanı Nişani'den kutlama mesajı

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Buyar Nişani de Kosova'nın bağımsızlığının 6. yıldönümü vesilesiyle kutlama mesajı yayımladı.

Nişani mesajında, Arnavutluk halkı adına, Kosovahalkının bağımsızlığını içtenlikle kutladığını ve iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın geliştirilmesi için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ise sosyal paylaşım sitesindeki resmi hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, ''Kosova'nın bağımsızlık günü kutlu olsun. Bugün kutsal bir gündür. Kosova ile gurur duyuyoruz'' ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?