Kosova'da IŞİD suyu zehirleyecekti iddiası

Kosova'nın başkentinde IŞİD'e bağlık kişilerin şebeke suyunu zehirleyeceği iddiaları üzerine operasyon düzenlendi. Başkent Priştine'de ise sular kesildi. Yapılan incelemelerde sular temiz çıktı

Kosova'da IŞİD suyu zehirleyecekti iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosava'da IŞİD'e bağlı bir grubun su şebekesini zehirleme hazırlığında olduğu iddia edildi. İddialar üzerine Kosova Polisi, dün sabah erken saatlerde Priştine yakınlarındaki Badovça barajı çevresinde düzenlediği operasyonda, içme suyunu zehirleyecekleri gerekçesiyle 5 kişiyi gözaltına aldı. Operasyonla eş zamanlı olarak da başkent Priştina'nın suları kesildi. Kosova Halk Sağlığı Merkezi'nde yapılan incelemelerde ise suda herhangi bir toksik maddeye rastlanmadı.

Kosova'nın içme suyunun sağlandığı Badovça Barajı'ndaki suyu zehirleyecekleri şüphesiyle gözaltına alınan şüphelilerin araçlarına da el konuldu.

Kosova polisi basın sözcüsü Baki Kelani, şüphelilerin kar maskesi taktıklarını ve üzerlerinden IŞİD'e ait olduğu sanılan armaların çıktığını söyledi. Kelani içme suyunun zehirlenip zehirlenmediği konusunda ise açıklama yapmadı. Tutuklulardan birinin IŞİD üyesi olduğu sanılan Milazim Haciyay olduğu açıklandı.

Başkent Priştine'de ise bir kaç semte içme suyu verilemiyor. Priştine İçme Suyu Dağıtım Şirketi sözcüsü Aryeta Myeku, Priştine'de su kesintilerinin polis operasyonu ile ilgili olduğunu doğrulayarak, tedbir olarak Priştine'nin bazı semtlerine Badovça içme suyu barajından su vermediklerini kaydetti. Kosova Kamu Sağlığı Enstitüsü Müdürü Naser Ramadani, Badovça barajındaki suyun incelediğini, sonuçların bu akşam açıklanacağını söyledi.

Kosova'da geçen ağustos ayından bu yana 40 kişi IŞİD'le bağlantılı olaraka tutuklandı. Irak ve Suriye'de yaklaşık 100-200 Kosovalı'nın IŞİD saflarında savaştığı tahmin ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2015, 10:48
banner53
YORUM EKLE

banner39