Kotzias, Netanyahu ile görüştü

Yunan Bakan Kotzias, Netanyahu ile yaptığı resmi görüşmede İsrail, Güney Kıbrıs ve Yunanistan'ın bölge güvenliğindeki önemi görüşüldü

Kotzias, Netanyahu ile görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias İsrail’e gerçekleştirdiği resmi ziyaret çerçevesinde bugün İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile bir araya geldi.

Kotzias görüşme öncesi yaptığı açıklamada İsrail, Güney Kıbrıs ve Yunanistan arasındaki ilişkilerin bölgenin güvenliği için istikrar unsuru olarak önemine vurgu yaptı.

Kotzias,“İstikrar ve güvenlik bizim ortak çıkarımızdır. Birçok diğer sorunla ilgili farklı yaklaşımlara sahip olmalarına rağmen bizim istediğimiz ve ortak çıkarımızı teşkil eden konu zirvesinde Ukrayna’nın, sol tarafında Libya’nın, sağ tarafında Ortadoğu’nun, yani Irak ve Suriye’nin, yer aldığı bu istikrarsızlık üçgeni içerisinde güvenlik ve istikrarın sağlanmasıdır” dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı son yıllarda güvenlikten enerjiye, turizmden ekonomiyi iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirildiğini kaydederken, gün içinde İsrail Enerji Bakanı ile yaptığı görüşmelerden sonra “sadece bizim neslimiz için değil, gelecek nesiller için de birlikte hayata geçirebileceğimiz çok iyi planların olduğu inancına sahip olduğunu” dile getirdi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias yarın Filistin’i ziyaret ederek mevkidaşı Riyad al-Maliki ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas tarafından kabul edilecek.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2015, 17:32
banner53
YORUM EKLE

banner39