banner39

Kredi derecelendirme kurumlarına AP'den kısıtlama

Avrupa Parlamentosu, kredi derecelendirme kurumlarının verdiği notlar için sorumlu tutulmalarını talep ederek güçlerini kısıtlamayı planlıyor

Avrupa 21.06.2012, 14:55 21.06.2012, 15:50
Kredi derecelendirme kurumlarına AP'den kısıtlama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Parlamentosu Ekonomi Komisyonu bir yasa tasarısı hazırlayarak, yatırımcıların alım ya da satımlarda kredi derecelendirme kurumlarının olumsuz notlarından dolayı zarar gördüklerinde yargı yoluna gitmelerine imkan sağladı. Ancak yatırımcıların dava açabilmeleri için, kredi derecelendirme kurumunun metot hatası, ağır ihmal, ya da bilinçli olarak kurallara aykırı hareket etmesi gerekiyor. Yeni yasa tasarısı AP'nin çoğunluğu tarafından kabul görüyor. AP milletvekillerinin üye ülke hükümetleriyle ortak bir kanun metni hazırlaması gerekiyor.

Büyük kredi derecelendirme kurumları, finans krizine ortak olmakla suçlanıyor. Avro bölgesi politikacıları, bu kurumların AB ipoteklerini baz alarak ürünleri yapılandırdıklarını, kredi güvenilirliği notlarıyla kargaşa meydana getirdiklerini öne sürüyorlar. İtalya'daki krizden Standard & Poor's, Moody's ve Fitch sorumlu tutuluyor, piyasayı manupile etmekle suçlanıyorlar. Bu üç kredi derecelendirme kurumu piyasanın yüzde 95'ini kontrol ediyor.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?