banner15

Kreditörlerden Yunanistan'a kötü haber

Yunanistan'a kredi verecek ülkeler, parayı vermeden önce ağır şartlar öne sürdüler. Yunanistan şartların kabul edilemez olduğunu belirtiyor. Ülkede erken seçim ihtimali konuşulmaya başlandı

Kreditörlerden Yunanistan'a kötü haber

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kredi kuruluşlarının, Yunanistan’a nakit akışının serbest bırakılması için öne sürdüğü şartlar, Atina’da sert tepkilere neden oldu.

AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’in daveti üzerine Brüksel’e giden Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın, ülkenin nakit sorununun çözümüne yönelik Avrupalı liderlerle görüşmeleri sürerken, kurumların Yunan hükümetinden talepleri hükümet çevrelerini şoke etti.

Kreditörlerin anlaşma karşılığında öne sürdüğü şartları "kabul edilemez şantaj" olarak değerlendiren üst düzey hükümet çevrelerince yapılan açıklamalarda, Brüksel'deki son gelişmeler karşısında ülkenin tek seçeneğinin erken seçim olduğu ifade edildi.

"ÇIKMAZA GİRİLDİ"

Meclis Başkan Yardımcısı SYRIZA milletvekili Aleksis Mitropulos, Brüksel’deki görünümün "tamamen çıkmaz bir sahne görüntüsü" olduğunu ifade ederek, kurumların anlaşma için öne sürdüğü şartların SYIZA’nın meclis grubu tarafından kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

"YA MÜZAKERE YA DA ERKEN SEÇİM"

Kreditörlerin talepleri karşısında hükümetin tek seçeneğinin erken seçim olduğunu ifade eden Mitropulos, "Ya bu çıkmaz müzakerelere devam ederiz ya da halka hangi yöne gideceğimizi sorarız. Ancak soru, avro mu, yoksa drahmi mi şeklinde olmamalı, çünkü böyle bir şey trajedi olur" diye konuştu.

İçişleri Bakanı Nikos Vuçis, kurumların şartlarını hiçbir Yunan hükümetinin kabul edemeyeceğini ifade ederek, erken seçim kararının hükümetin seçenekleri arasında bulunduğunu belirtti.

Yunanistan’ın zaman kazanması için IMF’ye yarın ödeme yapması gerektiğini ifade eden Vuçis, "Ancak, uzlaşma sağlanamaması durumunda erken seçime gidilebilir" dedi.

KARŞILIKLI SUÇLAMALAR

SYRIZA meclis grubu sözcüsü Nikos Filis ise kurumların Yunanistan’a karşı intikamcı bir tavır içerisinde bulunduğunu ileri sürerek, Brüksel’de uzlaşma sağlanamaması halinde, IMF’ye olan 1,6 milyarlık borcun ödenmeyeceğini söyledi. Müzakerelerin sürdüğünü ancak, son anda her şeyin değişebileceğini belirten Filis, erken seçimin olasılıklar arasında bulunduğunu belirtti.

Denizcilik Bakanı Yardımcısı Theodoros Driças da "Brüksel’de gelen haberler doğruysa, biz bunları kabul edemeyiz" açıklamasını yaptı.

Bu arada, SYRIZA Merkez Komite üyesi Yanis Milios ise Yunanistan’ın kritik bir aşamada bulunduğunu ifade ederek, muhtemel olumsuz gelişmelere karşı bankalardaki yatırımların kontrol altına alınmasını istedi.

ÖDEMELERDE SIKINTI

Yunanistan’ın, IMF’ye ödemesi gereken borç taksitlerinin dışında haziranda Avrupa Merkez Bankası’na 3,5 milyar avro geri ödeme yapması gerektiğini belirten Milios, bankalardan olan para çekimlerinin günlük 300 avro olarak sınırlandırılması gerektiğini savundu.

Yunanistan’ın, IMF, Avrupa Merkez Bankası ve Avrupa Komisyonu ile daha önce anlaşmış oldukları kurtarma paketinin süresi bu ay doluyor. Yunan hükümeti, son kurtarma paketinden kalan 7,2 milyar avroluk kredi diliminin serbest bırakılması için uğraşıyor. Kreditörler ise yardım anlaşmaları karşılığında Yunanistan’ın üstlenmiş olduğu yükümlülükleri yerine getirmediği gerekçesiyle kesilen nakit akışının serbest bırakılması için, 2015 yılında yüzde 1,5’luk faiz dışı kredi sağlanması ve 3,5 milyar avroluk ek tedbir içeren uzun vadeli bir köprü anlaşması öne sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2015, 14:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35