banner39

Kremlin'den bir hamle daha; Batılı ayrılıkçılar Moskova'ya

Avrupa'da aşırıı sağcılara önemli yardımlar yaptığı ortaya çıkan Rusya, yeni ve daha açık bir hamleye hazırlanıyor. Kremlin, Avrupa ve Amerika'daki ayrılıkçı partilerin liderlerini Moskova'da konferans için toplayacak.

Avrupa 27.07.2016, 12:23 27.07.2016, 12:45
Kremlin'den bir hamle daha; Batılı ayrılıkçılar Moskova'ya

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa ve ABD'deki ayrılıkçı hareketler gün geçtikçe güçlerini arttırıyor. Batı'da siyasi belirsizliklere yol açan siyasi partilerin liderleri, önümüzdeki ay Moskova'da, Kremlin destekli uluslararası bir konferansa katılacaklar.

Radio Free Europe'nin haberine göre, Moskova'da 'Anti-Küreselleşme' hareketi tarafından düzenlenen konferansa Kuzey İrlanda, İskoçya, İspanya, İtalya, Kaliforniya, Teksas, Hawaii ve Porto-Riko'daki ayrılıkçılar katılacak.

Rusya'nın Batılı ayrılıkçılarla ilişkisine değinen uzmanlar, Kremlin'in ayrılıkçı hareketlere destek vererek Batı ülkeleri üzerindeki baskısını daha da arttırmak istediğini belirtiyor.

RUSYA, AVRUPA'DAKİ AYRILIKÇILARI DESTEKLİYOR

Rusya'nın Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren aşırı sağcı ya da ayrılıkçı birçok siyasi partiyi çeşitli yollarla finanse ettiği geçmişte ortaya çıkmıştı. Avrupa ülkelerinde son yıllarda yapılan seçimlerde başarı gösteren sağ veya sol partilerin liderlerinin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i destekleyici açıklamalar yapmaları da dikkat çekiyordu. Rusya'nın çeşitli yollarla bu partilere para aktardığı iddiası Avrupa kamuoyunda, bu partilerle ilgili tartışmalara da neden olmuştu.

Rusya'nın bölgedeki gücünü arttırmak için sol ve aşırı sağcılara desteği güç geçtikçe artıyor. Örneğin, Yunanistan'da iktidara gelen radikal sol Syriza partisi Rusya'yla olan yakınlığını gizlemiyor. Yunanistan'ın yeni Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias ilk yurt dışı ziyaretini bir Avrupa Birliği ülkesine değil, Moskova'ya yaptı.

Bir başka Rusya yanlısı sol parti olan İspanya'nın Podemos partisi de son araştırmalara göre ülkede güçlenmeye başladı. Podemos'un lideri Batı'yı, Rusya ile ilişkilerinde çifte standartlı olmakla suçluyor.

Fransa'nın sağ milliyetçi Ulusal Cephe partisi de Putin'e duydukları hayranlığı saklamıyor. Parti lideri Marine Le Pen, Moskova'ya birçok defa ziyarette bulundu. Ulusal Cephe Kremlin ile dolaylı bağları bulunan Birinci Çek Rusya Bankası'ndan 10 milyon avroya yakın borç alma konusunda anlaştı. Alınan bu paranın alınması planlanan 40 milyon avroya yakın paranın ilk kısmı olduğu söylentiler arasında yer alıyor. Bir siyasi partinin bu kadar büyük parayı neden aldığına yönelik eleştiriler geliyor. Le Pen ise, daha önce Avrupalı bankalara başvurduğunu ancak geri çevrildiğini ileri sürdü.

İngiltere'de son yıllarda güçlendiği gözlenen aşırı sağcı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'nin (UKIP) de Rusya'yı destekleyen partiler arasında. UKIP lideri Nigel Farage, Putin'i bir dünya lideri olarak takdir ettiğini söylemişti.

Macaristan'ın sağ kanatta yer alan ve Rusya yanlısı olan Jobbik partisi Nisan ayı seçimlerinde yüzde 20 oranında oy kazandı. 2013 yılında parti lideri Rusya'yı Avrupa mirasının koruyucusu olarak tanımlarken Avrupa Birliği'ni ise "güvenilmez" olarak nitelendirdi.

Avrupa Parlemontosu üyesi de olan Bela Kovacs ise en tartışmalı figürlerden biri olarak biliniyor. Kırım işgalini destekleyerek Rusyanın çıkarları konusunda lobi faaliyetlerine katılmıştı.

Macaristan'da iktidar olan komünizm karşıtı Fidesz de Rusya'ya yakın duruyor. Temmuz ayında Macaristan Başbakanı Viktor Orban Avrupa Birliği'nde "liberal olmayan bir devlet" kurmak için uğraştığını söylemişti.

Partiler üzerine uzman olan Anton Shekhotsov ise Fransa partisine verilmiş olan borcun kural değil bir istisna olduğunu ve Kremlin'in partilerden ziyade siyasetçilere "para" verdiğini söyledi. Rusya'nın ise Avrupalı dostlarını hile karıştığı iddia edilen seçimlerini meşrulaştırmak için kullandığı söyleniyor.

"SOĞUK SAVAŞ YENİDEN BAŞLIYOR

ABD Rusya ilişkileri yine soğuk savaş dönemine dönüyor. Açıklama, ABD Savumma Bakanı Ashley Carter'dan gelmişti. Vox kanalına konuşan Carter, Rusya ile yeniden büyük güç rekabetine dönüldüğünü söylerken, "Bizim umutlarımız, Soğuk Savaş'ın sonunda olduğumuz yönünde. Ancak bundan emin değilim. Biz Rusya'nın, düşüncelerimizi, dikkate aldığını görmek istiyoruz. Zira biz hâlâ Rus halkının en iyi halk olduğunu, saygın bir ülke olduğunu düşünüyoruz. Fakat kimse kendi haklılığını ve doğruluğunu Batı'ya karşı olmakla sağlamamalı. Bu yönüyle Putin Rusyası bizim umut ettiğimiz gibi değil ve artık yeniden büyük güç rekabetine döndüğümüzü söyleyebiliriz" ifadelerini kullanmıştı.

RUSYA DA DOĞRULAMIŞTI

Almanya'da yayın yapan Spiegel dergisine bir demeç veren Sergey Karaganov, ilişkilerin Soğuk Savaş dönemini aratmadığını doğrulamıştı. Karaganov ayrıca, "NATO mevcut durumda Rusya sınırlarına 497 mil yaklaştı. Bugünkü silahlar ise geçmişe göre daha farklı. Avrupa'daki stratejik istikrar ise önemli ölçüde değişiyor. Kısacası her şey 30-40 yıl öncesine göre çok daha kötü" diye konuşmuştu.

 

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü