banner39

Kriz Almanya'ya işgücü göçünü artırdı

Avro bölgesindeki kriz Almanya'ya işgücü bakımından da faydalı oluyor, kriz bölgelerinden Almanya'ya gelen nitelikli işgücünde artış görüldü.

Avrupa 13.04.2013, 12:09 13.04.2013, 12:09
Kriz Almanya'ya işgücü göçünü artırdı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Avro borç krizinin devam etmesi, özellikle kriz ülkelerinden Almanya'ya genç ve iyi nitelikli işgücü göçünü artırmakla birlikte, birçok şehirde yoksulluktan dolayı ülkesini terkeden göçmenlerden dolayı da bir takım problemler artıyor. Ana muhalefet partisi Sosyal Demokrat Parti SPD, bu konuda sorunları artan mahalli idarelerin desteklenmesi için bir program hazırlanmasını taleb etti.

Almanya Uyum ve Göç Vakıfları Bilirkişi Konseyi tarafından hazırlanan yıllık rapora göre 2012'nin ilk yarısında Almanya'ya göçedenlerin üçte ikisinden fazlası AB ülkelerinden geldi ve çoğunluğu, Almanya'daki nüfus ortalamasından daha genç ve daha nitelikli işgücünden oluşuyor.

Bilirkişi Konseyi Başkanı Christine Langenfeld, artık Almanya'nın göç veren bir ülke olmaktan çıkarak göç alan ülkeye dönüştüğünü söyledi. Ülkeyi terkeden orta ve yüksek niteliklilerin sayısının, ülkeye gelen az nitelikli sayısından fazla olduğu günlerin geride kaldığını belirten Langenfeld, gerçek bir Avrupa ortak iş pazarının gelişmeye başladığını bildirdi. Son verilere göre Almanya, Avro krizi nedeniyle yüksek nitelikli işgücü için cazibe noktası olmaya başladı.

Langenfeld, Almanya'nın AB içinde devletin imkanlarından faydalanmak isteyen yoksulların 'sosyal turizm' merkezi haline geleceği korkularının yersiz olduğunun belirlendiğini, örneğin Bulgaristan ve Romanya'dan 2007'den sonra yaşları 25 ve 44 olup buraya gelenlerden yüzde 70'inden fazlasının Almanya'da bir iş bulduğunu söyledi. Bilirkişi Konseyi Başkanı 'yoksulluk göçü'nün bir kural değil, istisna olduğunu kaydetti.

Bütün bu gelişmelere rağmen Almanya'nın bazı bölgelerinde memleketlerinden yoksulluktan kaçarak Almanya'ya sığınınlardan dolayı birtakım problemler ortaya çıkıyor. Bunlardan biri olan ve Türklerin de yoğun olarak yaşadığı Duisburg şehrini ziyaret eden SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel, özellikle yıllardan beri bu şehre gelen Romanyalılardan dolayı artan problemlerle belediye idaresinin başedebilmesi için Federal yönetimin acilen bir program hazırlamasını taleb etti.

Gabriel bu konuda yaptığı açıklamada, Duisburg şehrine yardımcı olmak için iki basamaklı milyonla ifade edilebilecek rakamdan bahsettiğini ve bu destek için daha fazla beklenilmemesi gerektiğini söyledi. Genel olarak da tüm Almanya'da şehir idarelerinin 'uyum başarısızlığı' masraflarıyla yalnız bırakılmaması gerektiğini savundu.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?