banner39

Kriz'deki Ukrayna'da seçim günü

Ukraynalılar ülkelerindeki Rus yanlısı ayrılıkçıların silahlı isyanı ve Vladimir Putin’in Kırım’ı ilhakı tarafından şekillenen genel seçimler için sandık başına gidiyor

Avrupa 26.10.2014, 11:09 26.10.2014, 11:09
Kriz'deki Ukrayna'da seçim günü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna'da bugün erken genel seçimler için halk sandık başına gidecek. Ocak ayından bu yana suların durulmadığı Ukrayna'nın doğusundaki 15 seçim bölgesinde ise seçim yapılamıyor. 35 milyondan fazla seçmenin bulunduğu Ukrayna'da, Rusya yanlısı ayrılıkçılarla silahlı çatışmaların devam ettiği doğu bölgelerinde yaşayan 3 milyon civarında seçmen, oy kullanamayacak.

Bağımsızlarla birlikte 6 bin 627 milletvekili adayının 450 sandalyeli parlamentoda yer alabilmek için yarıştığı seçimleri, 41 ülkeden 2 bin 300'den fazla uluslararası gözlemci ile bine yakın gazeteci izliyor. 29 siyasi partinin katılacağı seçimlerden, "Petro Poroşenko Bloku"nun lideri konumundaki Devlet Başkanı Poroşenko'nun, iktidarını güçlendirerek çıkacağı tahmin ediliyor.

Başbakan Arseniy Yatsenyuk'un başında bulunduğu, Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, İçişleri Bakanı Arsen Avakov ve doğudaki silahlı çatışmalarda yer alan çok sayıda askeri komutanın da milletvekili adayı olduğu Halk Cephesi Partisi'nin de seçimlerde yüksek oy alması bekleniyor. Seçimlerin ardından "Petro Poroşenko Bloğu" ile Halk Cephesi Partilerinin koalisyon oluşturarak hükümet kurması öngörülüyor.

Son seçimlerde devlet başkanı adayı olan milliyetçi görüşlü Oleg Lyaşko'nun başında bulunduğu Radikal Parti, ağırlıklı olarak Rusça konuşan halkın desteklediği ve eski Başbakan Yardımcıları Yuriy Boyko ve Aleksandr Vilkul, eski milletvekilleri Mihail Dobkin, Nestor Şufriç ve Natalya Korolevskaya ile ünlü iş adamı Vadim Rabinoviç'in kurduğu Muhalif Blok Partisi ile eski Başbakan Yulia Timoşenko'nun "Tüm Ukraynalıların Vatan Birliği" partisinin de meclise girmesi bekleniyor.

Seçimlerde ayrıca, ağırlıklı olarak ülkenin batı ve orta kesimindeki seçmenlerin desteklediği "Samopomiç" Partisi, eski Savunma Bakanı Anatoliy Gritsenko'nun "Vatandaşık Pozisyonu" Partisi ile eski Bölgeler Partisi milletvekili Sergey Tigipko'nun başında bulunduğu "Güçlü Ukrayna" Partisi'nin de parlamentoya girmesi beklenirken, radikal görüşlü Oleg Tyagnibok'un başında bulunduğu "Tüm Ukraynalıların Özgürlük Birliği" Partisi ile doğudaki seçmenlerin desteklediği Ukrayna Komünist Partisi'nin yüzde 5'lik seçim barajını aşma ihtimalinin yüksek olmadığı belirtiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?