banner39

Kunduz katliamı Alman mahkemesinde

Almanya'nın Bonn şehrinde Eyalet Mahkemesi tarafından Kunduz katliamı davası görülmeye başlandı.

Avrupa 31.10.2013, 17:18 31.10.2013, 17:18
Kunduz katliamı Alman mahkemesinde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Albay Georg Klein'ın emri üzerine 4 Eylül 2009'da Amerikan savaş jetleri tarafından Kunduz bölgesinde iki tankerin bombalanması sonucu yaklaşık 150 Afgan hayatını kaybetmişti. Ölen Afganların yakınları Alman devletini mahkemeye vererek tazminat taleb ettiler. Kunduz katliamı davasının ilk celsesi dün Bonn Eyalet Mahkemesinde görüldü.

Federal Alman Savunma Bakanlığını temsil eden avukat, savaş jetleri tarafından çekilen videoda görüntülerin çok net olmadığını, sivillerin görülmediğini söyledi. Bonn Eyalet Mahkemesi görüntülerin izlenmesinden sonra 11 Aralık'ta tekrar yapılacak ikinci celsede, Afgan kurban yakınlarının tazminat talebinin nasıl değerlendirileceğine karar verecek.

Bonn Eyalet Mahkemesi yargıcı Heinz Sonnenberger, Albay Klein'ın sivil halkın korunması konusunda hata yaptığı ısbatlanırsa bunun sorumluluğunu Federal hükümetin üstlenmesinin mümkün olduğunu söyledi. Bu durumda mahkeme konuyla ilgili tanıkları dinleyecek. Aksi halde mahkeme Afganların başvurusunu geri çevirecek.

Şimdiye kadar mahkeme yolunun dışında bir çözüm bulmak maksadıyla Federal Savunma Bakanlığı ile kurban yakınları arasında görüşmeler yapıldı ve Bakanlık tarafından 90 kurban yakınına kişi başına 5 bin dolar olmak üzere tazminat ödendi. Ancak Afgan kurban yakınları bu miktarı az gördükleri için avukatları Karim Popal aracılığıyla Almanya'da dava açtılar. Popal, kurban yakınları için toplam 3,3 milyon Avro tazminat taleb ediyor.

Avukat Popal, mahkemede izlenen videoda bombalanma öncesi benzin tankerlerinin etrafında organize olmamış kalabalığın oraya buraya koşuşturduklarının görüldüğünü, çevre köylerden de insanların gelerek benzin almak istediklerini söyledi. Bu kişilerin sivil halktan olduğunu belirten Popal, 100 Talibanın burada görülmediğini kaydetti. Popal, tankerlere yaklaşık 7 km uzaktaki Alman üssünün de hiçbir şekilde tehlikede olmadığının görüldüğünü vurgulayarak, bombardıman emrinin hatalı olduğunu ifade etti.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?