banner39

Kurtuba Camii'nde İslam izleri silinmek isteniyor

Endülüs'ün en önemli eserlerinden Kurtuba Camiİ'nin ismi değiştirilmek ve yapıdaki İslami doku yok edilmek isteniyor

Avrupa 06.02.2015, 15:51 06.02.2015, 16:26
Kurtuba Camii'nde İslam izleri silinmek isteniyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İspanya'nın Kurtuba şehrinde Endülüs Emevi eseri olan ve günümüzde müze ve katedral olarak kullanılan Kurtuba Camii ile ilgili tartışmalar bitmiyor. Caminin tarihi dokusuna verilen zararların önlenmesi ve cami isminin değişmemesi için kampanya başlatıldı. İnternet üzerinden yürütülen kampanyaya 400 bine yakın kişi destek verdi.

Günümüzde ad “Kurtuba Camii ve Katedrali” olarak ifade edilen eserin ismindeki cami ibaresi çıkarılmak isteniyor. Ayrıca eserin mimari dokusundaki İslami izlerin de yok olması için çalışmalar yapıldığı öne sürülüyor.

Avrupa'da bulunan en ünlü İslami eser olan Kurtuba Camii, Güney Endülüs bölgesinde şehrin merkezinde bulunuyor. UNESCO dünya mirası listesinde gösterilen Hristiyanlıktan da eklemeler bulunan yapı İslam mimarlığının en önemli eserleri arasında görülüyor.

Hepimiz için Miras kampanyasının sözcüsü Miguel Santiago, “Cami-Katedral şehrin kültürel kalbi ve turistik merkezidir” diyerek isim değişikliğine karşı çıkıyor. Santiago, değişikliğin turizm çıkarlarına aykırı olduğu gibi tarihi, sanatsal ve sembolik özüne de aykırı olduğunu belirtiyor.

Miguel Santiago Kurtuba Psikoposluğu'nun tarihi yapının kullanıcı ve koruyucusu olabileceğini ama sahibi olamayacağını ifade ederek kendilerini malik görmeye başladıklarını ve binanın tarihini değiştimeye hatta ismini ortadan kaldırmaya çalıştıklarını söyledi.

Kurtuba Müslümanlar Birliği Başkanı Kamil Mecelef “Caminin adının silinmesi, binanın tarihi dokusunun bozulması bizi yaralar” diyerek rahatsızlığını dile getirdi ve “İnsanlar Kurtuba'ya camiyi görmeye geliyorlar, katedrali değil” diye ekledi.

Bu arada Kurtuba Müslüman Cemaati de binanın içinde namaz kılacakları bir yer ayrılmasını istiyor. Nüfusu 300 bini aşan şehirde 3 bine yakın Müslüman var.

Madrid Complutense Üniversitesi'den tarihi miraslar uzmanı Maria Angeles Querol “katedral olarak Endülüs'teki diğer katedraller gibi ancak cami olarak eşsiz" diyerek tarihi yapının önemini vurguladı.

Change.org sitesi üzerinden İspanya yetkililerine ve UNESCO'ya çağrıda bulunulan imza kampanyasını bu zamana kadar 387 bin kişi imzaladı.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?