banner15

Kurtuba Camii'nin ismine iade

Yaklaşık iki yıl süren mücadele, toplanan 400 binden fazla imza ve siyasi tartışmaların ardından Kurtuba Camii'ndeki "cami" ibaresi tekrar resmi olarak tanındı

Kurtuba Camii'nin ismine iade

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İspanya'nın güneyindeki Endülüs bölgesinde bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Kurtuba Camii'nde yaklaşık iki yıl önce kaldırılan "cami" ibaresi sürdürülen büyük mücadele sonrasında tekrardan resmi olarak tanındı.

İspanya'daki yasal boşlukları kullanarak 2006 yılında Kurtuba Camii'nin mülkiyet hakkını üzerine geçiren Katolik Kilisesi, 2014 yılı sonunda tarihi yapıttaki "cami" ibaresini tüm turistik kataloglardan çıkartıp, yapıtın sadece "Kurtuba Katedrali" olarak adlandırılması için girişim başlatmıştı.

Endülüs bölgesinde büyük tepki alan Katolik Kilisesi'nin girişimine karşı yaklaşık iki yıldır süren mücadelenin, toplanan 400 binden fazla imza ve siyasi tartışmaların ardından Kurtuba Katolik Kilisesi, resmi olarak tekrar tanınan "cami" ibaresinin daha önce olduğu gibi kataloglarda kullanılmaya başlandığını açıkladı.

Cami isminin geri konulması için büyük bir mücadele veren "Cami-Katedral Platformu"nun konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Cami isminin yeniden tanınması halk hareketinin büyük bir başarısı anlamına geliyor" ifadesi kullanıldı.

Günümüz İspanyasında Müslümanların ibadetine yasak olan ve Katolikler için sadece özel günlerde ibadet yapılan Kurtuba Cami-Katedrali turistik olarak Endülüs'ün en gözde yapıtlarından biri. Yılda yaklaşık 1,4 milyon kişinin ziyaret ettiği Kurtuba Camii ekonomiye 9 milyon avrodan fazla gelir getiriyor.

İspanya makamları mekanın ismi Kurtuba Cami-Katedrali iken cami ifadesini kaldırmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2016, 14:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48